Mali stanovi uvek imaju veliki problem sa osvetljenjem...
U jednom stanu u Parizu, koji jedva da ima malo više od dvadeset kvadrata, nemoguće je zamisliti nešto više od samo najosnovnijih stvari, tako da takav prostor ne deluje ni malo zanimljivo. Međutim, izgled ponekad itekako ume da zavara. Ovde osvetljenje može da igra vrlo važnu ulogu, tako da ispuni prostor, da mu da određenu dubinu i kompleksnost. Ovo je dakle kratka priča o osvetljenju, koje u potpunosti transformiše mali stan..
Arhitekte, Betillon /Dorval-Bory, ispitale su ograničen prostor i arhitektonske mogućnosti u njemu, ali i testirali kakva vrsta i kvalitet prirodnog osvetljenja može da se iskoristi unutar prostora.
Predstavljen je jedan zid, koji deli spavaću sobu od delova u kojima se obavljaju svakodnevne aktivnosti kao što je kuhinja na primer. Taj zid ne služi samo kao pregrada između tih prostorija, nego je tako postavljen i da bi bio podrška za dve vrste osvetljenja.
Predveče, uveče ili noću, svetlost je narandžansta, podseća na ulično osvetljenje, asocira nas na veče, daje celom prostoru neki jednoličan ton boje koji je pogodan za spavanje ili tuširanje. A preko dana-čista bela boja, koja se koristi u aktivnim prostorijama kao što su kancelarije, takva bela, koja nam dozvoljava da jasnije i čistije vidimo crnu i druge boje. Pogodnija za kuvanje i okupljanja.
Naravno, osvetljenje koje je predviđeno za noćno vreme, može da se isključi, ili ga može nadjačati dnevno svetlo, i na taj način ceo prostor se „otvori“ i izgleda kao jedna prostorija. Ovaj projekat nam ukazuje na to da fizički objekti nisu jedina stvar koja postavljaju formu prirode stvari u jednom prostoru. Prostorna različitost može da se odredi i na drugi način, kao na primer osvetljenjem, koja može da ima jednako snažan efekat na ceo prostor i uređenje samog prostora.
Č.K.