Minimalizam je danas jedan od vodećih pravaca u arhitektonskoj industriji...
Koreni minimalizma datiraju još iz osamnaestog veka. Minimalistički nameštaj podrazumeva postavljanje malog broja upečatljivog, privlačnog nameštaja, jasno određenih linija, bez obzira na veličinu prostora u kome se nalazi. Minimalizam u nameštaju pomaže da se istakne lepota određenog prostora i svakog pojedinačnog malog remek-dela u tom prostoru.
Ako vam je cilj ovakvo uređenje prostora, prvo morate da se otarasite svog viška u kući. Sve nepotrebne sitnice i sav dodatni nameštaj koji se ne uklapa izbacite. Morate krenuti od početka da biste uspeli da dotignete željeni cilj.
Nema dobrih i loših strana minimalizma, to je jednostavno prostor uklopljen sa nameštajem koji privlači pažnju, dobro ukomponovane boje gde je sve koncentrisano na određeni najupečatljiviji, najvažniji komad nameštaja.
Ovde važi deviza „manje je više“, tako možete postići znatno veće efekte od očekivanog, ako ste vođeni ovom filozofijom i svojim ličnim ukusom. Iako možda biti minimalista deluje kao lagan zadatak, uopšte nije tako! Dostići minimalizam je zaista teško i zahteva veliku veštinu. Da biste to postigli, pratite sledećih nekoliko koraka:
Obratite pažnju na veličinu i prirodu prostora koji treba da se opremi
Ukoliko je dnevna soba u pitanju, pokušajte da koristite pojedinačne delove nameštaja, kao što je na primer set koji čine kauč, klub sto i udobna sofa, u pratnji sa elegantnim i modernim zidom bez mnogo polica. Pod ne bi trebalo da je mnogo svetao. Boje na zidu nek budu neutralne, tako da nameštaj bude upečatljiv a da dnevna soba izgleda veličanstveno.
Koristite samo nameštaj koji je pogodan za taj prostor
Nemojte malu sobu pretrpati nameštajem, dodavati nepotrebni višak. Tako će soba izgledati pretrpano i neuredno. Držite se devize „manje je više“ i trudite se da kupovinu nameštaja za početak svedete na minimum. Takođe, pazite da nameštaj ne bude prevelik, kako ne bi "progutao" prostoriju.
Minimalizam ne podrazumeva obavezno skup nameštaj
Nameštaj koji već imate ili koji možete da priuštite može da se uredi na takav način da izgleda minimalistički, moderno i sa stilom, tako da se nećete odmah morati baciti u preveliki trošak.
Bez mnogo umetničkih dodataka
Velike i preambiciozne umetničke predmete zaobiđite. Izbegavajte ih jer izgledaju pretenciozno u minimalistički uređenoj prostoriji.
Mesto za "sve na svom mestu"
Ovo je stvarno najbitnije za minimalističku atmosferu u vašem domu. Izbegavajte da zadržavate gomile novina ili odeće na neželjenim mestima po kući. Za sve što imate, trebalo bi da postoji određeno mesto. Tako će vam kuća uvek biti sređena i uredna. Teško je postići minimalizam u nameštanju stana, ali nije nemoguće. Kupujte samo komade nameštaja koji se dobro slažu sa bojama i sa podom u prostoru koji opremate. Uvek polako opremajte prostoriju, nabavljajući jednu po jednu stvar. Tek ako vam se nakon toga učini da ima dovoljno prostora, nabavite još nešto.
Ovde ćete pronaći nekoliko lepih ideja za minimalistički nameštaj i nekoliko prostorija uređenih minimalistički. Znajte da uz malo više truda i strpljenja svaki prostor možete urediti minimalistički.
Č.K.