Osim zanimljivog mitološkog porekla, nana je biljka koja se lako održava i koju bi trebalo da zasadite što pre.
Nana možda nije toliko raskošna kao bugenvilija, nema upadljive boje geranijuma, niti je tradicionalna kao Božićna zvezda, ali je nepogrešiv izbor. Ova diskretna biljka ne samo da zahteva minimalnu pažnju, već ima i simbolično značenje koje će vas inspirisati da je uvrstite u svoj vrt ili kućni prostor.
Menta, ili u narodu poznata kao nana simbolizuje „vitalnost, snagu i mudrost“. Još u starom Egiptu koristila se kao lekovito sredstvo i u pogrebnim obredima.
Međutim, mitologija grčke kulture donosi najzanimljiviju priču o nani. Prema legendi, nimfa po imenu Menta bila je pretvorena u biljku od strane Persefone, boginje podzemnog sveta, kada je otkrivena u ljubavnoj vezi sa Hadom. Zbog ovog mita, nana nosi simboliku preporoda i vitalnosti.
Upravo zbog tog značenja, ali i njenih umirujućih, probavnih, antiinflamatornih i antibakterijskih svojstava, nana je savršena biljka za privlačenje sreće i novih početaka koje donosi Nova godina.
Kako negovati nanu: zalivanje, orezivanje i gde je zasaditi?
Pored zdravstvenih prednosti i simbolike sreće, nana je biljka koja se koristi svakodnevno – u kulinarstvu, nezi tela, pa čak i kao dekorativni element. Nana je takođe savršena za dekoraciju jer na diskretan i elegantan način ulepšava prostor, dok svojim svežim mirisom osvežava dom.
Poreklom iz mediteranskog regiona, danas se nana može pronaći širom sveta zahvaljujući svojoj otpornosti. Postoji više od 25 vrsta nane, a zbog njene jednostavnosti u održavanju, pogodna je kako za početnike, tako i za iskusne baštovane.
Prema savetu stručnjaka, nana preferira „mesta sa indirektnom svetlošću ili polusenkom, a u zatvorenom prostoru najbolje je postaviti je blizu dobro osvetljenog prozora“. Zbog svoje brzine širenja, preporučuje se sadnja u saksijama, što pomaže da ne postane invazivna.
Nana voli makaze, jer čestim rezanjem podstičete se rast novih izdanaka i dobijate najbolje od biljke. Takođe, preporučuju da se nana uvek sadi sama u saksiji, jer njeni koreni mogu ometati rast drugih biljaka ako se sade zajedno.
Za pravilan rast potrebno je redovno zalivanje, posebno tokom toplih letnjih dana. Tlo treba da bude vlažno, ali ne previše natopljeno. Orezivanje listova i stabljika takođe treba obavljati povremeno kako biste podstakli rast i sprečili invazivnost biljke.
Zasadite nanu i uživajte u njenim mnogobrojnim benefitima – od svežeg mirisa i ukusa u kuhinji, do pozitivne energije i simbolike preporoda koju donosi u vaš dom.