Bez obzira na to da li imate jedan ili dva sukulenta ili celu kolekciju, jedno je sigurno: ove biljke izgledaju fantastično u savremenim enterijerima.
Dostupne su sve vrste zanimljivih varijanti, od veličanstvenih biljaka žada i zmijskih biljaka do primeraka koji formiraju rozete, kao što je echeveria. Osim što su lepi, sukulenti imaju još jednu veliku prednost: o njima je veoma lako brinuti. Oni čuvaju vodu u svojim mesnatim listovima, što znači da nećete morati da ih često hidrirate.
Orezivanje takođe nije od suštinskog značaja za većinu sukulenata. Međutim, postoje prilike u kojima to može biti od koristi za održavanje njihovog najboljeg izgleda. Neki sukulenti, uključujući krasulu, eonijum i kalanhoju, mogu prilično narasti u uslovima slabog osvetljenja. Dodavanje suve šljive ih može podstaći da se razgranaju u kompaktniji i žbunastiji oblik.
Stručnjaci preporučuju da se dugonogi eonijum skrati za polovinu u proleće (kada je u sezoni rasta). Biljka bi trebalo da reaguje tako što će razviti bočne izdanke, što će minimizirati rizik da postane teška i padne. U idealnom slučaju, napravite čist rez neposredno iznad zgloba lista. Kada je novi rast očigledan, hranite ga jednom nedeljno đubrivom sa visokim sadržajem kalijuma kako biste podstakli bujan rast.
Takozvani prazni sukulenti su savršeni dodaci visokoj polici. Ali ako izgledaju malo previše mršavo u svom okruženju, možda će biti u redu da ih podstaknete. Kao i kod orezivanja dugonogih sukulenata, postupak sprovedite tokom vegetacije u proleće ili rano leto. Napravite rez malo iznad čvora lista ili zdravog segmenta stabljike da biste skratili stabljike na željenu dužinu. Izbegavajte prekomerno orezivanje, zbog čega biljka može da izgleda retko.
Suvi, uvenuli ili obezbojeni listovi su izdajnički znaci umiruće biljke zmije ili drugog sukulenta koji se bori. Pored preduzimanja koraka potrebnih za bolje uslove rasta, oštećeno lišće se može ukloniti kako bi se poboljšao ukupan izgled biljke. Ovo se može uraditi u bilo koje doba godine. Kod većine sukulenata, možete jednostavno ukloniti svaki zahvaćeni list ili u dnu biljke (za biljke zmije i aloje) ili tako što ćete napraviti čist rez neposredno iznad sledećeg zdravog lista duž stabljike.
Uvek koristite čistu i oštru opremu za ovaj postupak. Ovo će pomoći da se spreči širenje infekcija biljaka. I naravno, ne orezujete previše, jer to može naštetiti biljkama. Kada ste u nedoumici, bolje je da ih orezujete premalo, a zatim da gledate kako vaš sukulent reaguje pre nego što napravite dodatne rezove.
Kada orezujete svoj sukulent, izbegavajte da posečene delove izlažete vlagi. Umesto toga, sačekajte da prvo završe rast. Ako ponovo sadite reznice u zemlju da biste ih razmnožavali, sačekajte da se i na njima razviju izdanci. Ovo smanjuje rizik od razvoja truleži.
Koristite par čistih, oštrih makaza za orezivanje sukulenata. Kao što je gore pomenuto, oštećeni listovi sukulenata koji formiraju rozete ponekad se mogu ukloniti ručno, koristeći pokret uvijanja. Opušteni listovi aloje koji su uveli u osnovi često se mogu ukloniti i na ovaj način.