Pripremite svoju baštu za proleće

Svaki čovek u proleće dobije potrebu da se bavi baštovanstvom…

Povezivanje sa zemljom je prijatno, relaksirajuće i nešto što jednostavno obećava rezultat uloženog truda i rada. Buđenje bašte za novu, uspešnu sezonu zasniva se na brojnim faktorima, pored zemljišta, sadnica i semenja. Bilo da se vaša bašta sastoji od nekoliko saksija od terakote, ili imate čitav hektar na raspolaganju, morate dovesti svoje zemljište u najbolje stanje za prolećnu sadnju, izvodeći rutinske zadakte, poput uklanjanja korova, stavljanja komposta i sadnje “prekrivača” koji će poboljšati plodnost zemlje i smanjiti broj neželjenih biljaka.

Učenje o tome šta treba posaditi u vašoj bašti sa povrćem, kao i ono o negovanju vaših dragocenih biljaka pre žetve, je verovatno lakše nego što vi mislite. Ukoliko na pravi način isplanirate svoje aktivnosti, moći ćete da uživate u bašti, koja je puna plodova vašeg rada, bez mnogo uloženog vremena. Sadnja u bašti koja sadrži cveće i povrće znači kombinovanje prirodnih kompanjona, dok u isto vreme predstavlja pravi melem za vaše oči.

Nekoliko ranih priprema za prolećnu sezonu, doneće vam toliko beneficija, u kojima ćete moći da uživate tokom cele godine. Ako izdvojite malo vremena za poboljšanje plodnosti i rastresitosti vaše zemlje, imaćete prilike da uživate u produktivnoj godini. Evo kako to da postignete…

Za početak, nekoliko nedelja pre nego što planirate sadnju, obradite bilo koje useve koji su tu preostali i prekrijte svoju baštu jačim slojem dobrog đubriva. Kompost će zemlji dati svežu infuziju organske materije koja je bogata nutrijentima, dok će u isto vreme poboljšati njenu sposobnost da podnese vodu i hrani vaše useve. Kvalitetno đubrivo se može kupiti u bilo kojoj prodavnici, a cene variraju.

Sledeće, morate se fokusirati na kultivisanje vaše zemlje. Kiša, gravitacija i druge sile, čine zemlju kompaktnijom tokom vremena, tako da je pre sadnje morate osloboditi. Ako planirate da sadite mlade biljke, morate obraditi vašu zemlju, ukloniti kamenje ili korenje, morate je okretati kada je suva i gromuljasta, nikako kada je vlažna. U već postavljenim prostorima za sadnju, koje ste ogradili i odredili za određene useve, vilama možete osloboditi zemlju i dati joj prostora da diše. Na taj način, zemlja će se lepše sušiti i grejati, samim tim će dozvoliti korenju da mnogo lakše prodre kroz njene slojeve i izbije na površinu.

Na kraju, savetujemo vam korišćenje organskih đubriva – vodite računa da koristite tačno onoliko koliko je potrebno usevima koje ćete saditi. Biljke sa malim potrebama i plitkim korenjem, zahtevaju malu količinu đubriva, u prvih nekoliko centimetara zemlje.

Ako sadite baštu sa povrćem, znate da vam ona daje mogućnost uživanja u izvrsnim, sunčanim paradajizima, koji su još ukusniji kada su plod vašeg rada i sveže ubrani iz vaše bašte. U praktično svakom slučaju, ukus i tekstura variraju, i veoma lako možete uzgojiti paradajz, daleko bolji od onog iz supermarketa. Tajna uspešne sadnje jeste sama priprema.

Pre nego što počnete da prevrćete zemlju kao da sutra ne postoji, osmislite svoju viziju predstojeće sezone. Šta je to što želite da posadite i gde biste ga posadili? Da li želite da uzgojite više povrća? Mi vam savetujemo da svoju viziju zapišete, kako biste mogli da vodite računa o svojim ciljevima i proveravate napredak tokom rada.

Zadaci koje morate ispuniti pre sadnje u proleće

Kada proleće stigne, vaša bašta se budi i pravo je vreme za akciju. Vreme je za sadnju, održavanje, pripremu i brigu!

U proleće, zimski korov će verovatno lagano početi da izbija iz vaše zemlje, tako da ih morate ukloniti što pre moguće, na veoma udaljeno mesto. Ako ih ostavite u zemlji ili blizu zemlje previše dugo, oni će cvetati, proizvesti seme i razmnožavati se. Nakon što se pobrinete za korove, dodajte malo đubriva i temeljno ga pomešajte sa svojom zemljom.

Svi proizvodi koji se nazivaju đubrivima, moraju sadržati tri glavna biljna nutrijenta – azot, fosfor i kalcijum. Najveći broj organskih đubriva je nešto glomazniji od sintetičkih hemijskih proizvoda, pa njihov procenat nutrijenata može biti niži. Samim tim, biće vam potrebno više.

Savetujemo da vašu sadnju započnete unutar svog doma, i na taj način isprobate neke novitete o kojima ste dosta čuli. To važi za osetljive, nove biljke koje do sada niste imali u svojoj bašti. Potom, posadite otporno povrće, poput luka, krompira, artičoka, zelene salate i drugih.

Sada je došlo vreme za pripremu zemlje za sve vrste biljaka koje želite u svojoj bašti. Prvo, morate ukloniti zimski sloj zemlje, ili ukoliko ste koristili kvalitetno đubrivo, dovedite donji deo zemlje na vrh. Priprema za prolećnu sezonu vam ujedno daje i savršeni izgovor za kupovinu novih alata. Koristite prokuvano ulje od lanenog semena za tretiranje i zaštitu drške vaših alata, a četku sa žicama koristite za skidanje tragova rđe sa metalnih delova. Svaki alat možete lako očistiti terpentinom, čije ćete tragove potom ukloniti alkoholom. Turpijom naoštrite bilo koje sečivo, i podmažite ih uljem zarad što bolje efikasnosti.

Ako imate baštu sa povrćem, proverite vaše leje i dovedite ih u red pre nego što posadite svoje novitete. Biljke poput spanaća, luka i peršuna mogu se posaditi čim se završe mrazevi, što je kod nas obično drugi deo meseca marta. Ako ste novajlija u svetu povrtlarstva, evo nekih vodiča koji će vam pomoći da započnete svoju baštensku avanturu na pravi način:

Vaša bašta mora biti u potpunosti prekrivena suncem, barem šest sati sredinom dana. To je posebno važno za “voćne” useve poput paradajza, paprike i tikvica. Nekoliko useva, poput salate i spanaća, moći će da rastu i napreduju uz manje sunca, ali ipak, najosunčanije mesto na vašem posedu je najbolje za vašu novu baštu.

Pored sunca, najvažniji faktor u uzgoju povrća jeste zdrava zemlja. Budite sigurni da je drenaža vaše zemlje dobra – na primer, barice posle kiše se ne zadržavaju dugo. Organska materija, posebno organski kompost, su ključ za dobar rast svake bašte. Organsko đubrivo poboljšava drenažu zemlje, kao i njenu sposobnost zadržavanja vode, dok joj obezbeđuje i nutrijente.

Takođe, pored zemlje i sunca, sama lokacija bašte je veoma važna. Vašu mladu baštu morate posećivati svakodnevno u početku, kako biste proveravali njen napredak i iščupali korove sa prvim znacima njihovog pojavljivanja. Naravno, izvor vode će vam takođe biti neophodan.

Uz malo truda i rada, svako, pa čak i osobe koje se nikada nisu oprobale u ovoj aktivnosti, će imati priliku da uživaju u plodovima svakog napora koji su uložili. Nakon prvog zalogaja salate koja je potekla iz vaše bašte, shvatićete da je svaki uloženi trenutak rada bio vredan nagrade koju ste sami sebi poklonili. 

N.Đ.

Povezane teme

30.10.2024 Moj vrt

Keramička saksija za cveće koja se montira na zid nudi uzgoj biljaka kao u džungli

Ova „pločica“ imitira proces rasta biljaka kao u prašumama...

29.10.2024 Moj vrt

Kako pripremiti ruže za zimu: uputstva korak po korak

Ruže su višegodišnje biljke koje zahtevaju posebnu negu.

24.10.2024 Moj vrt

Kako stvoriti ugodnu atmosferu na svom balkonu ove jeseni

Uz male intervencije i nekoliko detalja napravićete ogromnu razliku!

22.10.2024 Moj vrt

5 sobnih biljaka koje su najbolji izbor za zimu

Zima možda nije uvek najbolje vreme za kupovinu i negu novih sobnih biljaka, ali postoji mnogo vrsta koje mogu da izdrže hladnoću i daju vašem domu ugodnu atmosferu.

15.10.2024 Moj vrt

5 ključnih elemenata dvorišta koje spremno dočekuje jesen

Ukoliko smatrate da vaše dvorište nije spremno dočekalo jesen - ne brinite, još uvek imate vremena da se pozabavite nekim ključnim elementima.

30.09.2024 Moj vrt

Sobne biljke kojima je potrebno minimalno zalivanje

Idealan izbor za one sa užurbanim načinom života...

19.09.2024 Moj vrt

Biljke puzavice koje će tokom jeseni osvežiti vaš dom zelenim nijansama

Ove biljke će na savršen način obnoviti atmosferu vaših prostorija...

17.09.2024 Moj vrt

6 Instagram naloga koji će vas učiniti stručnjacima za baštovanstvo

Vrtlarstvo krije impresivan svet i otkriva čitavu misteriju o tome koliko je tačno vode potrebno vašim biljkama.

11.09.2024 Moj vrt

Zašto je kalanhoja jedna od najboljih sobnih biljki

Kalanhoja je praktična biljka za sve kućne aranžmane iz razloga što ne zahteva previše truda kako bi stvorila izuzetan uticaj.

06.09.2024 Moj vrt

Do vrta iz bajke u samo 5 lakih koraka!

Naše bašte su naša utočišta na otvorenom - posebno tokom vrelih, letnjih meseci. Postoje neki osnovni principi dizajna takozvanog vrta iz bajke, koji su podjednako važni i u veliki...

02.09.2024 Moj vrt

Ovog leta posvetite malo više pažnje svom travnjaku – nećete zažaliti!

Ukoliko imate veliki travnjak u svom dvorištu – čestitamo vam! Ne samo da svoj travnjak možete koristiti kao centralnu pristupnu tačku drugim pejzažnim karakteristikama, već vaš ek...