Egzotičan i prefinjen cvet orhideje od davnina simbolizuje ljubav i romansu. Njenom korenju pripisuju se afrodizijačka svojstva.
Za orhideju kažu i da je cvet uspešnih ljudi, a kako je možete uspešno uzgojiti, saznajte u nastavku.
Svojom lepotom i raznolikošću orhideja oduševljava već vekovima. Do sada je otkriveno oko 30.000 vrsta orhideja, a još toliko će nastati ukrštanjem do sada poznatih vrsta. Bogate su i bojama: od snežno bele, jarko žute, ljubičaste, do krvavo crvene i boje blata, orhideje cvetaju u svim nijansama. Posebno cenjene zbog svoje lepote i krhkosti, ove prekrasne biljke ugrožene su krčenjem šuma i kultivisanjem zemljišta Kolumbije i Brazila, gde su im prirodna staništa.
Orhideje su na glasu kao vrlo osetljive i teške za uzgoj. Traže visoku vlagu vazduha i dovoljno svetlosti. Najbolje ih je smestiti na prozor kako bi dobile dovoljno svetla, ali treba izbegavati direktne sunčeve zrake. Ako je vazduh u prostoriji suv, biljku treba staviti na podložak ispunjen vlažnim glinoporom, ali nikako ne sme celo vreme stajati u vodi.
Orhideje su vrlo specifične po pitanju zalivanja koje se vrši natapanjem. Tegla se potapa u posudu s vodom i ostavlja 4-8 sati kako bi supstrat upio vodu. Nakon toga orhideju nije potrebno zalivati desetak dana, iako to zavisi o pojedinoj vrsti i uslovima u stanu.
Zaneseni lepotom cveta mnogi će ih kupiti u punom cvatu, ali nakon što izgube cvetove posvetiće im premalo pažnje. Dobro je znati da čak i zapuštene orhideje, uz pravilnu negu već za nekoliko meseci mogu ponovo procvetati.
Za one koji još nemaju dovoljno iskustva sa orhidejama jedna od najzahvalnijih i najlakših vrsta za održavanje je Phalaenopsis. Dugo cveta i ne traži previše zalivanja, a od onih je koje će vas same upozoriti kada to treba da uradi. Nakon što je biljka upila dovoljno vlage, treba je vratiti u suvu teglu. Ako biljka ima previše vode, treba smanjiti zalivanje, a supstrat prosušiti do novog zalivanja. Prilikom svakog zalivanja, a posebno u zimskim mesecima kada je vazduh isušen zbog grejanja, obe strane listova dobro je prskanjem orositi vodom.
Vazdušno korenje, kojim orhideja kao epifit uzima vlagu i hranu iz vazduha, ne sme se rezati, već ga treba ostaviti da viri iz tegle. Skraćujemo ga jedino u slučaju kad izgubi svoju zelenu boju i počne da se suši ili truli. Pri kupovini orhideje potrebno je obratiti pažnju na listove i korenje, koji moraju biti zdravi i zelene boje.
Ukoliko želite da vam orhideja što duže cveta, izaberite biljku koja ima par otvorenih cvetova kao i nekoliko pupoljaka. Orhideje se presađuju otprilike svake tri godine, u periodu mirovanja. Supstrat se zamenjuje ako je počeo da se raspada ili ukoliko je prekriven gljivicama. Korenje treba dobro navlažiti da omekša, kako ne bi pucalo prilikom presađivanja, a bolesno i suvo korenje se odstranjuje.
Ukoliko nemate vremena ni prostora za saksijske biljke, prepustite se zadovoljstvu izbora, a prostor u kojem boravite dekorišite rezanim orhidejama. Čaša vina i nekoliko orhideja uz omiljenu knjigu, posebne trenutke će učiniti nezaboravnim.