Drvena staza u dvorištu

Nemojte žuriti da uklonite drvo iz vašeg dvorišta ili  sa placa ako ga je srušio vetar ili je staro i osušilo se. Iskoristite ga!

Zahvaljujući prirodi imate prvoklasni materijal i sjajnu mogućnost da kreirate mnogo interesantnih stvari, koje vam izmedju ostalog mogu i realno koristiti u svakodnevnom životu. Sjajni primer dobrog iskorišćenja starog drveta je staza od oblica isečenog drveta u vašem dvoristu ili na placu.

U današnje vreme nikoga nećete iznenaditi dvorišnom stazom koja je prekrivena kamenom ili keramičkim pločicama. Takodje, već viđene mnogo puta su dvorišne asfaltirane staze ili staze zalivene betonom. Mnogo originalnije će izgledati staza u vašem dvorištu ako iskoristite, na prvi pogled ne mnogo interesantni materijal, kao što su manji panjići ili oblice starog, suvog drveta ili delovi daske isečeni prema vašoj zamisli i dimenzijama. Ionako su u stara vremena, kada beton nije postojao, dvorišta privatnih kuća, trotoari i mali mostovi bili izradjeni od nevelikih drvenih dasaka i oblica.

Materijali i instrumenti koji su neophodni da bi se napravila dvorišna staza od drveta su: deblo starog i suvog drveta, kolut plastične folije, crvena glina, rastvor betona, laneno ulje, pesak, moćna električna testera, četka za moleraj.

Pomoću električne testere isecite deblo drveta na pravilne prstenove debljine oko 5 cm. Laneno ulje treba zagrejati, ne preterano, nikako ne bi trebalo da proključa. Sledeći korak - zagrejano laneno ulje treba ravnomerno naneti na drvene prstenove prethodno isečene, koristeći molersku četku. Premazane delove drveta treba ostaviti da se dobro osuše, najbolje prirodnim putem (ostaviti ih na napolju izvesno vreme).

Zatim, treba odrediti veličinu i dimenzije dvorišne staze. Na označenoj željenoj površini gde će biti vaša staza,iskopajte sloj zemlje, oko 8-10 cm dubine i tu površinu prekrijte pažljivo glinom ili plastičnom folijom. Nije važno koji materijal ćete iskoristiti – oba će poslužiti svrsi a to je da obezbede da drveni prstenovi ne dodiruju zemlju i da se tako zaštite od vlage. Zaštitom dveta od vlage produžićete vek vaše staze, jer će drveni delovi duže ostati celi. Hidroizolacija na ne tako amaterski način. Preko hidroizolacionog sloja pospite sloj peska, pa poredjajte osušene drvene prstenove prema rasporedu koji vam se dopada. Naravno, trudite se da drvene prstenove slažete što bliže jedan drugom, kombinujući veće i manje, da bi se formirala ravna površina. Kada poređate sve drvene delove, formirajte željenu stazu do kraja, proverite da li svi prstenovi leže na istoj dubini. Cilj je postići što ravniju površinu. Prostor koji ostane prazan izmedju delova drvenih prstenova teba zaliti betonom ili posuti sitnim belim kamenjem. Posle ovog koraka, vaša staza je gotova.

Rezultat je da ste dobili vrlo originalnu dvorišnu stazu koja se mnogo razlikuje od uobičajenih betonskih ili asfaltiranih staza koje možemo videti u većini dvorišta ili na placevima. I još – drvena staza se jako dobro uklapa u sam izgled zasadjenih i održavanih dvorišta ili placeva u prirodi. Takodje, ovakva staza je dugotrajna i dobro podnosi sve vremenske prilike.

Č.K.

 

Povezane teme

05.12.2024 Moj vrt

Ciklama - idealna kućna biljka tokom zime

Zima potpuno uspavljuje prirodu, samim tim je i izbor biljaka koje možemo uzgajati u enterijeru poprilično sužen...

26.11.2024 Moj vrt

Prednosti i nedostaci šljunkovitih staza u vrtu

Šljunak predstavlja najpovoljniju opciju za pravljenje staze u vrtu sa odličnom drenažom.

13.11.2024 Moj vrt

Zašto je dobro da uzgajate čuvarkuću

Iako postoji više od 40 različitih vrsta čuvarkuće, sve imaju karakteristike debelih, šiljastih listova koji formiraju lišće u obliku rozete.

07.11.2024 Moj vrt

Dolazi zima: greške koje pravite kada unosite biljke u kuću tokom zime

Tokom jeseni unosimo biljke u kuću kako bismo ih zaštitili od loših vremenskih uslova i omogućili im da napreduju.

04.11.2024 Moj vrt

Kako napraviti savršenu jesenju baštu?

Sa prvim hladnim danima smanjuju se i radovi u bašti... ili je to ipak jedna velika predrasuda? Jesenja sadnja, priprema zemljišta za zimu i kreiranje nekih novih ideja za narednu...

01.11.2024 Moj vrt

4 čudesne biljke koje prirodno odbijaju bubašvabe

Iz različitih razloga, ove biljke su prilično uspešne u odbijanju bubašvaba!

30.10.2024 Moj vrt

Keramička saksija za cveće koja se montira na zid nudi uzgoj biljaka kao u džungli

Ova „pločica“ imitira proces rasta biljaka kao u prašumama...

29.10.2024 Moj vrt

Kako pripremiti ruže za zimu: uputstva korak po korak

Ruže su višegodišnje biljke koje zahtevaju posebnu negu.

24.10.2024 Moj vrt

Kako stvoriti ugodnu atmosferu na svom balkonu ove jeseni

Uz male intervencije i nekoliko detalja napravićete ogromnu razliku!

22.10.2024 Moj vrt

5 sobnih biljaka koje su najbolji izbor za zimu

Zima možda nije uvek najbolje vreme za kupovinu i negu novih sobnih biljaka, ali postoji mnogo vrsta koje mogu da izdrže hladnoću i daju vašem domu ugodnu atmosferu.

15.10.2024 Moj vrt

5 ključnih elemenata dvorišta koje spremno dočekuje jesen

Ukoliko smatrate da vaše dvorište nije spremno dočekalo jesen - ne brinite, još uvek imate vremena da se pozabavite nekim ključnim elementima.