Bonsai drvo je u naše živote došlo iz Kine i Japana, a njegovo negovanje je umetnost koju nije lako naučiti...
Mala velličina Bonsai biljaka i unikatni oblici oduvek su nam bili privlačni. Lepo bonsai drvo može da bude savršen dodatak našem enterijeru, a može da bude i centralna tačka prostorije. Dakle, ako imate na umu da negujete bonsai drvce, pazite da mu nađete pravo mesto gde neće zatrpati sobu, nego poboljšati vaš enterijer.
Verovalo se da su najraniji primeri bonsai drveta bili sveti, a njihovi oblici podsećaju na pozicije u jogi. Tokom vekova u zavisnosti od regiona, razvijali su se različiti stilovi širom sveta. Grnčarija i keramičke posude bi zamenile one porcelanske, a pokušavalo se oblikovati drvo veštački sa bambusom i žicama.
Najstarije bonsai drvo je staro preko 800 godina, a nalazi se u Tokiju. Ovo je i najskuplje stablo na svetu, a njegov vlasnik Kobajaši ga neguje u svom rasadniku „ShunkaEn“ koji je otvoren za posetioce.
Ova minijaturna drvca se uzgajaju u saksijama. Tipična bonsai saksija je ispod 25cm, što je najveća dimenzija. Svrha bonsai tehnike je primarno dekor. Nasuprot drugim praksama, bonsai nije namenjen za proizvodnju hrane, medicinu. Bonsai je praksa koja se fokusira na dugoročno održavanje i oblikovanje malih drveća u saksijama.
Održavanje dugoročnog zdravlja bonsai drveta u saksijama zahteva veliku negu. Zalivanje mora biti redovno i zavisi od vrste vašeg drvceta. Presađivanje u drugu saksiju diktira samo stablo u zavisnosti od svoje snage i starosti. Postoje specijalizovani alati za negu bonsai drvceta koje biste trebali imati. Sastav zemlje i đubrenje mora biti specijalizovano za vrstu koju posedujete. Lokacija takođe zavisi od vrste vašeg drveta, jer različite vrste zahtevaju različito svetlo.
Znamo da ovo izgleda kao previše posla, ali vaše bonsai drvo će vam sve to vratiti svojom lepotom jednom kada procveta. Nećete zažaliti što ste se toliko trudili.