Za mnoge od nas, imati kutak za čitanje, znači posedovati svoj komad slobode…
Taj prostor je naš portal u svet mašte, koji nam daje mogućnost da u potpunosti utonemo u pisane univerzume naših omiljenih autora. Biblioteke su samim tim čarobna mesta, prata vrata Raja koja u sebi skrivaju sve ono što je jednom ljubitelju književnosti potrebno. Klementinum biblioteka, jedinstveni primer barokne arhitekture, po prvi put je otvorena 1722.godine kao deo Jezuitskog univerziteta, a u sebi skriva čak 20.000 knjiga.
Upravo ta biblioteka proglašena je za najlepšu i najbolju u čitavom svetu. Njene plafonske freske oslikao je Jan Hibl, dok je davne 1781.godine, tadašnji direktor biblioteke, Karel Rafel Ungar, osnovao Biblioteca Nationalis – kolekciju literature češkog jezika, koja sadrži najvrednija i najređa pisana dela ove nacije.
Baš kao što je ova praška biblioteka retko i malo poznato blago, ona je povezana sa nekolicinom manje poznatih činjenica. Klementinum biblioteka nekada je bila treći najveći Jezuitski univerzitet na svetu. Ujedno, vremenske prilike se u ovoj biblioteci prate i beleže od 1775.godine. Pored toga, ona se spominje u romanu čuvenog pisca iz Španije, Horhea Luisa Borhesa.
Ukoliko ste ikada razmišljali kako bi mogao izgledati prostor koji podstiče maštu, kreativnost i našu moć uma, verujemo da ćete biti oduševljeni enterijerom ove biblioteke koji možete videti u našoj galeriji.
D.Ć.
Foto: Sean Yan; Olivier Martel Savoie; klementinum.com; ccmailb; LuizLouisLuix;Iztok Alf Kurnik