Koncept "biofilije" (ljubav prema prirodi) zasnovan je na činjenici da svi imamo genetsku povezanost sa prirodnim svetom, urođenu privlačnost čoveka prema prirodi i prirodnim procesima.
Poslednjih godina, ovo znanje je počelo da se primenjuje u arhitekturi i dizajnu, a globalni trend se razvio u primeni principa biofilijskog dizajna u brojnim međunarodnim projektima priznatih arhitekata. Biofilni dizajn uključuje neke karakteristične kriterijume: omogućavanje pristupa prirodi u prostoru; pružanje prirodnih analoga; stvaranje jedinstvene povezanosti ljudi sa mestom, klimom i kulturom; mogućnost interakcije čoveka i prirode unutar zgrade i unutar granica objekta i izvan njega.
Nije svaki prostor moguće oblikovati tako da uključuje sve principe biofilijskog dizajna, stoga se koriste elementi koji zajedno poboljšavaju unutrašnjost i dobrobit onih koji u njoj žive. Na primer, prirodno osvetljenje, nivo toplotne udobnosti, kvalitet vazduha, akustična udobnost, upotreba prirodnih materijala i tekstura, boja, estetske vegetacije (živi zidovi, prirodni prikazi).
photo: envato
U većini slučajeva, ako u veštačkim uslovima nema dovoljno dnevne svetlosti, mnoge biljke umiru. Zbog toga se LED koristi za osvetljavanje ukrasnih biljaka u zatvorenom prostoru. Do danas ne postoje globalno utvrđeni standardi i preporuke o tome kako pravilno pokriti vegetaciju u zatvorenom prostoru, vodeći računa o komforu i ljudskom zdravlju. Stručnjaci iz luksuznog inženjeringa pomoći će vam da odgovore na pitanje o optimalnim vizuelnim i biološki efikasnim efektima LED rasvete.