Kada govorimo o osvetljenju enterijera, kupatilima se najčešće pridaje najmanji značaj od svih prostorija u kući.
Prosečan čovek najskromnije investira u kupatilo, jer usmerava ulaganje u ostale prostorije, koje su prometnije, kao što je slučaj sa dnevnom sobom, tako da se često dešava da se kupatila osvetle sa samo jednom svetiljkom iznad ogledala. Kako su kupatila naglo postajala mesto za relaksaciju i “punjenje baterija”, uz elemente kakve su moderne tuš kabine i kade, rasveta sve više zahteva dodatna razmišljanja.
Osvetljenje se danas planira i uklapa sa ostalim kupatilskim elementima, jer i on postaje jako bitan segment enterijera. Na kraju krajeva, u kupatilu nam počinje i završava se dan. Prilikom planiranja osvetljenja kupatila, treba obratiti pažnju na pravilno pozicioniranje svetlosnih izvora kod umivaonika, za potrebe tuširanja, brijanja, šminkanja i dr.
Greška je koristiti halogenu rasvetu u spuštenom plafonu, radi opšteg osvetljenja prostora, a onda pozicionirati direktno iznad ogledala. Na ovaj način se stvaraju senke i svakodnevni ritulali lične higijene čine težim. Ukoliko je ogledalo veliko, najbolje je postaviti zidnu svetiljku iznad ogledala, linijsku, kako bi se svetlost ravnomerno rasporedila.
Ostala rasveta u kupatilu služi opštem i ambijentalnom osvetljenju. Plafoni se obično rešavaju ili niskonaponskim halogenim sijalicama ili nekom centralno pozicioniranom plafonjerom. U svakom slučaju, nije na odmet pustiti mašti na volju i upotrebiti neki efekat skrivenog svetla, ukoliko je to moguće.
Pojava takozvanih Rgb dioda, koje imaju mogućnost promene boje, je sve veći trend u dizajnu osvetljenja, koji se učvrstio i iz razloga što naučnici i medicinski praktikanti proučavajući boje i raspoloženje ljudi, tvrde da postoji čvrsta veza između ova dva pojma tj. da boje utiču na emotivno raspoloženje ljudi i imaju terapeutski efekat.