Pri dizajnu i uređenju kuhinje, poklanja se posebna pažnja izboru sudopere.
Danas na tržištu imamo šarenoliku ponudu sudopera, kako po obliku, tako i po bojama i materijalima od kojih su izrađene ali i klasifikaciju u smislu načina postavke istih. U tom pogledu najviše srećemo standardne i ugradne sudopere. Naša pažnja danas poklonjena je ugradnim sudoperama.
Težeći ka tome da kuhinju učine modernijom, dizajneri su razmišljali van okvira i ponudili nam proizvod koji je kako se čini veoma dobro prihvaćen. Ivica ovih sudopera montirana je ispod ruba radne površine, što čini da na prvi pogled ista deluje ograničeno. Međutim ima ona svojih prednosti, ali i mana. Kako bismo vam omogućili da se lakše opredelite pri izboru sudopere za vašu kuhinju, razmotrićemo obe strane.
PREDNOSTI
Kada imate ugradnu sudoperu, automatski ste dobili na dubini iste. Kako? Jednostavno debljina radne površine je milimetraža koja se dodaje dubini vaše sudopere. Što deblja radna površina, veća dubina sudopere. Takođe osim toga, svu vodu i ostatke hrane koji se nalaze oko sudopere možete sa lakoćom da počistite ka sudoperi.
Ugradne sudopere su vizualno lepše, jer svojim postojanjem ne prekidaju ravninu radne površine. Važno je istaći međutim da vaša radna površina mora biti napravljena od čvrstih materijala poput granita, mermera ili betona, inače nećete biti u mogućnosti da montirate vašu ugradnu sudoperu.
MANE
Nije tajna da su ugradne sudopere skuplja varijanta od strandardnih. Da li njihove prednosti opravdavaju njihovu cenu, na vama je da odlučite. Glavna mana ugradnih sudopera je težina prilikom montaže, za koju je potrebno iskustvo i specijalni alat kako bi se obezbedilo dobro prijanjanje i sprečilo curenje. U većini slučajeva praksa je pokazala da težina sudova koji se odlažu u sudoperi kao i količina vode koja cirkuliše kroz nju, dovode do odvajanja sudopere od radnog dela. U tom smislu neophodno je da u okolini ovakvih sudopera budu samo materijali otporni na vodu, a nikako laminat i sl.
Izvor: DigsDigs