Šljunak predstavlja najpovoljniju opciju za pravljenje staze u vrtu sa odličnom drenažom.
Ako ste u potrazi za jeftinim materijalom, lakim za nabavku i još lakšim za instalaciju, šljunak je odgovor. Šljunkovite staze mogu da izgledaju vrlo elegantno, svestrano i da budu dugotrajna varijanta za uređenje savremenog vrta. Uz minimalno održavanje, šljunak vašem vrtu može podariti stilski izgled, uz preduslov da se pravilno postavi. Međutim pored očiglednih prednosti, šljunak ima i svojih nedostataka, a upravo danas ćemo razmotriti obe njegove strane, kako bi vam pomogli da lakše donesete odluku u vezi njega.
PREDNOSTI
Staze od šljunka je veoma lako napraviti. Kako biste sproveli instalaciju šljunka u delo, potrebno je samo da iskopate tanji sloj zemlje, kako biste formirali stazu i da naspete šljunak. Dovoljan sam sebi, šljunak vas ne uslovljava da pored njega prosipate dodatno pesak ili kamen. Ako ste u potrazi za još ekonomičnijom varijantom pre posipanja šljunka, donji sloj može da bude u obliku drobljene stene preko kog će potom doći šljunak. Drenaža iliti odvodnjavanje je možda i najvažnija odlika šljunka, jer se voda na ovakvoj stazi ne zadržava nepotrebno. Izuzetak od ovog pravila je izrazito glineno zemljište. Takođe šljunak vam je dostupan i kao produkt reciklaže materijala na gradilištu, što ga čini ekološki prihvatljivim.
NEDOSTACI
Verovatno jedan od najvećih problema koji vam šljunak može zadati u bašti je loše prijanjanje baštenskog nameštaja na ovakvoj površini. Nogare stolova i stolica vremenom tonu kroz šljunak čineći gornje površine neravnim i nepraktičnim za upotrebu. Šljunak je vrlo neudoban ako po njemu želite da hodate bosi. Takođe štikle nisu poželjne u ovakvoj priči. Ako ostatkom vašeg stambenog prostora dominiraju materijali poput mermera i granita, šljunak će vidno da se ističe kao – jeftina podloga. Šljunkovite staze je vrlo teško čistiti odnosno sa njih uklanjati opalo lišće i granje. Takođe ako ne postoji dobra membrana u donjem sloju kroz šljunak lako može da se probije korov.