Pored Božićne zvezde, postoji još jedna vrsta prazničnog cveća koju bi trebalo da gajite u svom domu…
Praznici unose sasvim novu energiju u naše domove, hteli mi to ili ne. Bilo da se radi o muzici koja je inspirisana praznicima, kućnoj dekoraciji ili generalno raspoloženju, ova sezona se uvek manifestuje na ovaj ili onaj način. Kada govorimo o biljkama koje bi trebalo da krase naše domove u ovom delu godine, trebalo bi da znate da pored jelke postoji i Božićni kaktus koji bi trebalo da bude nezaobilazni deo naše dekoracije.
Ova biljka dobila je ime zbog perioda u kom počinje da cveta, što se dešava upravo tokom novogodišnjih i božićnih praznika. Cvetovi ovog kaktusa mogu poprimiti različite boje, koje se obično kreću u spektru od crvene, ljubičaste, roze, bele i žute boje. Međutim, za razliku od drugih biljaka koje su najsnažnije tokom svog perioda cvetanja, Božićni kaktus je tada najosetljiviji što mnogi njegovi vlasnici ne znaju, pa upravo tada izgube bitku.
U želji da vam pomognemo da vam ova biljka potraje što duže, spremili smo jednostavne savete i smernice kojih bi trebalo da se pridržavate.
Zalivanje ovog kaktusa mora biti umereno, kako bi on uspeo da procveta i u potpunosti razvije sve cvetove. Kao što se to radi sa drugim biljkama ove vrste, možete ga zalivati u maloj količini jednom nedeljno ili prskati vodom.
S obzirom na to da ova biljka ne voli jako sunce, pokušajte da mu nađete mesto na istočnoj strani vašeg doma, gde će upijati nežne jutarnje zrake.
Premeštanje ove biljke i promena temperature u sobi u kojoj se nalazi se ne preporuluje, jer se početkom cvetanja, on ulazi u sezonu mirovanja. Soba u kojoj se vaš kaktus nalazi bi trebalo da bude umereno topla, sa temperaturom od oko 20 stepeni.
Tokom perioda cvetanja, ne smete presađivati svoj kaktus upravo zbog njegove osetljivosti. Savetujemo vam da za to sačekate malo kasnije vreme. Generalno ga je potrebno presađivati na svake dve do tri godine zbog širenja korena, a tada takođe možete uzeti pelcere kako biste dobili nove biljke.