Kada na jednom mestu vidite podzemna jezera, grandiozne lustere i kapele, teško je poverovati da se nalazite u rudniku soli.
Vodimo vam danas u Krakov, u rudnik soli Wieliczka, mesto koje predstavlja živi dokaz da so može biti remek delo. Ovaj rudnik je prvi put otvoren u 13. veku, a danas je deo UNICEF liste svetske kulturne baštine. Postoji više razloga za to.
Pomenuti rudnik doseže čak 300 m u dubinu i sadrži u sebi preko 2000 komora i kapela opremljenim ogromnim lusterima. Kada se zaviri u njegovu unutrašnjost teško je razmišljati u pravcu začina koji treba da vam posluži da dodate malo slanoće vašem omiljenom jelu. Više će vam se činiti da ste u nekom filmu, čija tematika je potraga za blagom.
Istorija rudnika soli datira iz srednjeg veka, kada se ovo mesto zvalo Magnum Sal ili Velika So. U 13. veku to je ujedno bio i najveći izvor soli u zemlji, što je bilo presudno za ekonomiju Poljske. Sve što postoji u rudniku je nastalo od soli, uključujući statue, oltare, pa čak i lustere koji u sebi imaju kristalnu – najčvršću vrstu soli.
So možda deluje kao delikatan materijal, ali zapravo ima čvrstoću sličnu gipsu. Prerada soli ne predstavlja težak posao, međutim, da biste se profesionalno bavili solju, potrebno je steći iskustvo sa ovim materijalom. Ispostavilo se da je svaki blok soli, zapravo priča za sebe, što ga čini veoma zanimljivim za upotrebu i stvaranje fascinantnih dela.
Ž.J.
Izvor: Bored Panda