Nauka sugeriše da je veoma važno koju ćete boju izabrati za prostoriju koja promoviše blagostanje.
Osim uobičajene funkcionalnosti, kupatila deluju i kao prostor za rituale i spokoj. Međutim, ništa ne utiče na njihov terapeutski ambijent kao boja. Kao i sve sobe, kupatila takođe dobijaju preobražaj zahvaljujući najnovijim trendovima u svetu boja – od svetlosive do prirodnih nijansi plave boje. Međutim, prema psiholozima, postoje boje koje treba izbegavati kada tražite ideje za uređenje vašeg kupatila. I dok žurimo da prihvatimo trendove u dizajnu enterijera, nije loše poslušati šta nauka ima da kaže.
„Naša kupatila su često manje prostorije, sa fokusom na opuštanje i negu. Zbog veličine želimo da kupatilo bude svetlo i prijatno. Dve boje koje se suprotstavljaju „pravilima“ i treba ih izbegavati u kupatilu su maslinasto zelena i zlatna braon boja“, objašnjava psiholog.
Ali, zašto se zalaže protiv ovih boja?
„Nijedna od ovih boja nije svetla i prijatna, a što je još važnije, obe predstavljaju boje prljavštine, klica i buđi koje pokušavamo da izbegnemo kada uđemo u prostoriju gde želimo da se osećamo sveže i čisto.“
Osim toga, uz njihovu povezanost s nečistoćom, psiholog sugeriše da će maslinasta i zlatno braon učiniti vaše kupatilo manjim - a samim tim i manje optimističnim mestom.
Ove boje mogu zaista umanjiti raspoloženje, zamračiti uglove i učiniti da se osećamo demotivisano. Osim toga, psiholozi nisu sami u izbegavanju ovih tonova. Savetnica za boje i terapeut Suzi Čizari takođe deli svoje ideje za male kupatila, dodajući da bi maslinasta i „bilo koja tamna boja“ negativno uticale na ton kože zbog čega ćete sebi izgledati „dosadno i beživotno“.
Iako možda sada znate u koju boju nikada ne treba da obojite svoje kupatilo, prirodno je zapitati se koje nijanse nauka predlaže umesto toga. Stručnjak za boje, Nataša Bredlej, preporučuje da razmislite o svetloj nijansi zelene i plave boje - kako biste prostoriji pružili svež, umirujući ugođaj.
Da li je psihologija zauvek preoblikovala naša kupatila?