Ovi predmeti su prisutni u našoj kuhinji i mogu postati posebno opasni za naše telo i zdravlje.
Kuhinja je onaj deo kuće u kome smo svaki dan ili da jedemo ili da kuvamo ili da razgovaramo sa svojom porodicom. U skoro svim srpskim domaćinstvima kuhinja je popunjena svim vrstama posuđa i kuhinjskog pribora, tako da pokriva sve naše potrebe.
Dolazi novo istraživanje koje će promeniti ono što ste do sada znali o nekim predmetima na koje ćete naići kada uđete u kuhinju i skrenuti vam pažnju na opasnosti koje vas čekaju. Stvari koje svakodnevno koristite nisu tako nevine kao što ste mislili i, u stvari, mogu ozbiljno naštetiti našem zdravlju ako ne posvetimo pažnju.
Nakon ovog članka, znaćete šta da uklonite, a šta da temeljnije očistite u svojoj kuhinji.
1. Plastične daske za sečenje
Studija objavljena u časopisu „Environmental Science & Technology” 2023. godine, otkrila je da se korišćenjem plastične daske za sečenje stvara preko 7.500 mikroplastike, za koju postoji mnogo šansi da dođe do naše hrane i završi u našim telima.
Kao što pretpostavljate, ovo je potpuno nezdrava navika i bilo bi dobro izbegavati njihovu upotrebu i preferirati drvene daske. Prema zaključku istraživanja, ljudi sa mikroplastikom u telu imaju veće šanse da dožive srčani ili moždani udar. Zato moramo biti veoma pažljivi sa svojim izborom.
2. „Nelepljive“ posude
Posude ili tepsije za koje se ne lepi hrana prilikom kuvanja na svojoj površini imaju PFOA (perfluorooktansku kiselinu), koja se koristi da površina tiganja bude klizava. Reč je o hemijskom elementu koji, kako je dokazano u istraživanjima, može da uđe u našu hranu tokom pripreme, narušavajući njen kvalitet.
Stručnjaci ističu da je to problem koji se mora odmah rešiti, kako bismo zaštitili naše telo od zdravstvenih problema, kao što su rizik od raka bubrega, visokog holesterola, stomačnih tegoba. Zbog toga, umesto tiganja, možemo koristiti posuđe od nerđajućeg čelika ili keramike.
3. Šporet na plin
Šporet na plin nije mogao izostati sa ove liste. Veliki broj domaćinstava ga još uvek koristi, međutim poslednja merenja su pokazala da ih procenat azota koji se detektuje nakon upotrebe čini nepodobnim. Izloženost azot-dioksidu može pogoršati napade astme ili izazvati druge probleme sa disanjem. Ako ne želite da ga zamenite, onda je dobra ventilacija i postavljanje štitnika za decu dobro rešenje.
4. Kuvala za čaj/kafe
Kuvalo za čaj ili kafu može postati leglo buđi i toksičnih jedinjenja. Čajniku je potrebno jednostavno održavanje da bi bio čist i sprečio rast mikroorganizama. Ako se ovo uzme zdravo za gotovo, onda nećete imati problema.
5. Crno posuđe
Na broju pet na ovoj listi je crni posuđe. Crna boja u kuhinjskim aparatima i posuđu krije niz zamki, koje ne smemo zanemariti. Mikroplastika i drugi hemijski elementi imaju tendenciju da smanje kvalitet naše hrane, što predstavlja rizik po naše zdravlje.