Minimalizam je stil koji sve više osvaja svet i nastavlja da inspiriše ljude u sve većoj meri...
U celini, minimalistički stil predstavlja granu dizajna koja sve spušta na esencijalne funkcionalnosti i identifikuje se eliminisanjem svega nepotrebnog, sa izrazom "manje je više", kao vodiljom. Sve ovo je iskombinovano sa estetikom koje svoj akcenat postavlja na jednostavnosti, u najboljem izdanju, dok inspiraciju duguje komfornom načinu života, minimalističkim načinima odevanja i slaganja misli u našim glavama.
Minimalizam je toliko popularan ne samo zbog toga što izgleda neverovatno, već sa sobom donosi i nekoliko olakšica. Pre svega, minimalistički stil nikada ne "guši" prostor, a čist ambijent povećava nivo sreće i zdravlja. Sa druge strane, nameštaj koji prati čitavu priču pruža još više prostora, čak i u najmanjim kvadraturama. Treća benificija jeste umirujuća paleta ili ograničeni izbor boja u minimalizmu, što dodatno smanjuje haotičan i unosi spokojan osećaj u prostorije. Na kraju, manje svega, znači više novca u vašem džepu.
Boje
Kada većina ljudi razmatra minimalistički dizajn kao matični stil u svom enterijeru, oni verovatno stvaraju slike striktne palete boja sačinjene od crne i bele. Ovo nekome može delovati zastrašujuće i stvoriti prostor koji deluje potpuno negostoljubivo. Međutim, bitno je imati na umu da glavnu ideju iza minimalističke palete boja predstavlja unošenje komplementarno neutralnih nijansi, ne apsolutnih kontrasta.
Pojednostavite paletu boja elminisanjem jarkih tonova i održavajte je u okviru dve ili tri vrste. Pokušajte sa slojevitim postavljanje iste boje u različitim teksturnim komadima, na primer, postavite sivi vuneni jastuk na sivu sofu ili, ukoliko već posedujete neutralnu prostoriju, dodajte akcentne boje radi stvaranja centralnih tačaka, ali nikako nemojte preterivati i uvek imajte u glavi da je manje više.
Funkcionalnost i otvorenost
Ove dve tačke možemo smatrati ključnim delovima ovog dizajna, a moramo ih uvek imati na umu prilikom kreiranja minimalističkog prostora. Oslobađanje prostora svakog viška ostavlja čist i otvoren ambijetnt, koji nije samo minimalistički, već i zdraviji za život. Ukoliko posedujete aksesoare ili druge predmete rasute okolo po enterijeru, jednostavno skupljajući prašinu, razmotrite njihovo doniranje. Negativan prostor predstavlja nerazdvojivi deo svakog minimalističkog prostora, tako da unošenje novog života u prostoriju dodavanjem istog donosi nove prednosti. Više o upotrebi negativnog prostora i njegovoj pravilnoj aktivaciji, pročitajte ovde.
Fokus u prostoriji često se kreira nameštajem i aksesoarima, međutim, ove stvari veoma retko iznose pravu funkcionalnost prostorije na videlo. Jednostavno, ovo možete učiniti komadima koji dodaju upotrebnu vrednost, na primer, lepim elementima rasvete iznad praznog trpezarijskog stola ili svetlo obojenim komadom nameštaja. Svaki put kada dodate ovako nešto, zapitajte se da li je tome i nečemu tu mesto, ukoliko nije - zaboravite ga.
Nemeštaj
Forma svakog komada nameštaja trebalo bi da bude jednostavna i čistih linija. Možete zadržati temu otvorenosti izborom nameštaja otvorenog rama. Ovakav potez uglavnom može biti pronađen u formi jednostavnih ploča i metalnih konstrukcija stolova. Održavajte akcente malim i prostim, ali ne oskudevajte u njihovoj upotrebi kako biste izbegli hladan i dosadan izgled.
N.Đ.
Izvor: DigsDigs