Uređenje doma može biti pravo umetničko putovanje. Bez obzira da li se selite u novi prostor ili želite osvežiti postojeći, pravi saveti mogu napraviti veliku razliku.
U ovom članku delimo sa vama top savete za uređenje doma koji će vam pomoći da svoj životni prostor pretvorite u pravo utočište stila i udobnosti!
Obojite zidove svetlim i neutralnim bojama
Kada započinjete sa uređenjem doma, boja zidova igra ključnu ulogu. Svetle i neutralne boje, kao što su bež, siva ili bela, otvaraju prostor i čine ga svetlijim i prozračnijim. Ove boje su odličan izbor jer omogućavaju lako kombinovanje sa različitim stilovima nameštaja i dekoracije.
Takođe, neutralne boje pružaju fleksibilnost da često menjate dekorativne elemente bez potrebe za novim farbanjem.
A ako imate dve male sobe jedna pored druge, farbanje u istu neutralnu boju pomaže im da izgledaju veće.
Ukoliko pak želite boju na svojim zidovima razmislite o farbanju samo jednog, akcentnog zida kako biste stvorili kontrast.
Trikovi koji će dom učiniti prostranijim
Poslednja stvar koju želite je da vaš dom izgleda skučeno i klaustrofobično. Da biste to izbegli, i da biste povećali vizuelno vaš prostorije, evo nekoliko efikasnih trikova.
Za početak da biste neku prostoriju učinili višom, krenite od toga što ćete plafon okrečiti u belo, nikako u boju. Zavese okačite da budu više od prozora, nekih desetak centimetara, a možete čak uz sam plafon. Zavese neka se spuštaju do samog poda.
Postavljanje podne lampe koja baca svetlo na plafon u ugao sobe, takođe čini prostoriju većom.
Postavljanje velikih ogledala na zid je odličan, proveren trik za kreiranje vizuelno većeg prostora. Ogledala će uz to doprineti modernijem i elegantnijem izgledu vašeg doma.
Jedna uobičajena greška koju treba izbegavati je guranje nameštaja uz zidove. Ovo se obično radi sa idejom da soba deluje veće, ali u stvarnosti se zapravo odmicanjem nameštaja od zidova soba čini prostranijom i većom.
Ukoliko želite da saznate više o tome urediti stan manje kvadrature, posetite stranicu uređenje malog stana, gde vas čeka još saveta i detalja na ovu temu.
Uredite prostor za sedenje
Prostor za sedenje je srce svakog doma. Ovaj prostor najčešće oblikuju garnitura za sedenje, sto i tepih.
Da biste stvorili toplo i prijatno okruženje, raspoređivanju svog nameštaja na takav način da će vaše goste asocirati i upućivati na razgovor i druženje.
Kada je reč o garnituri, ona se može poređati tako da oblikuje slovo U, sa sofom i dve stolice okrenute jedna prema drugoj, ili slovo H, sa sofom naspram koje su pozicionirane direktno preko puta dve stolice.
Kada pozicionirate vašu garnituru, tek onda birajte sto koji će se nalaziti između, kako ne biste pogrešili sa dimenzijama ili oblikom stola.
Tepih je takođe važan deo ovog prostora i treba obratiti pažnju na njegove dimenzije i pozcioniranje. Kako su sada popularni sve manji tepisi, nije potrebno da sve četiri nožice sofe i stolica budu na tepihu. Poželjno je međutim da se prednje dve nožice sofe i fotelja nalaze na njemu.
Iz dnevnog boravka i prostora za sedenje izbacite i sve komade nameštaja koji vam zauzimaju prostor. Renoviranje stana ili selidba su odlična prilika da se rešite svih ovih komada koji vam predstavljaju višak ili koji su dotrajali. Agencije za selidbu vam mogu pomoći u rešavanju ovog problema, s obzirom na to da pored usluga selidbe nude i usluge odnošenja starog nameštaja, a više detalja o svemu možete saznati na stranici cene selidbe.
Od osvetljenja zavisi ambijent
Osvetljenje je ključno za stvaranje prijatne atmosfere u domu. Kombinujte različite izvore svetlosti – plafonske lampe, podne lampe, stone lampe i svetiljke sa indirektnim osvetljenjem.
Pravilo je da svaka prostorija ima najmanje tri izvora svetlosti. Svaki od izvora svetlosti treba da ima svoju namenu:
-
Ambijentalno osvetljenje: je zapravo glavno osvetljenje i ono obezbeđuje sveukupno osvetljenje i najčešće dolazi od plafonskih tela. Birajte pažljivo glavno osvetljenje prema jačini, odnosno potrebnim lumenima za vašu prostoriju, i prema topline, to su dva presudna faktora koja će uticati na ambijent vašeg prostora,
-
Akcenat: akcentno osvetljenje je više dekorativno i koristi se za isticanje određenih karakteristika doma, kao što su umetnička dela, police, fotografije i slično.
-
Radno osvetljenje: se najčešće nalazi iznad kuhinjskog ostrva ili kutka za čitanje. Ovo osvetljenje ima praktičnu svrhu.
Takođe, ne zaboravite da u prostoriju pustite što više prirodnog svetla, pa tako koristite zavese koje propuštaju svetlost i ogledala kako biste maksimalno iskoristili dnevno svetlo.
Ne kupujte sve stvari odjednom
Uređenje doma je proces koji zahteva vreme. Umesto da kupujete sve odjednom, postepeno dodajte komade koji vam se zaista uklapaju u prostor.
Istražujte, inspiraciju potražite u časopisima i na društvenim mrežama, ali dajte sebi vremena da pronađete savršene komade.
Obavite kupovinu primarnih stvari, i onih koji će zauzeti najviše prostora. Dekorativne elemente i sporedne komade nameštaja uzimajte naknadno u skladu sa preostalim slobodnim prostorom.
Uređenje doma je umetnost koja zahteva pažnju, kreativnost i strpljenje. Primenite savete koje smo podelili sa vama i stvorićete prostor koji ne samo da izgleda lepo, već je i praktičan za svakodnevni život. Uživajte u procesu i učinite svoj dom pravom oazom udobnosti i stila.