Vašu peglu bi trebalo redovno održavati kako se na njenoj ploči, koja je u konstantnom dodiru sa odećom, ne bi nakupile fleke koje će otežavati peglanje...
Takođe je veoma važno voditi računa i o rezervoaru za vodu pegla novijeg tipa, jer se u njemu može nataložiti kamenac, iako neke od njih poseduju filtere tako da ne morate sipati destilovanu vodu. S tim u vezi, obavezno pročitajte uputstvo za korišćenje nakon kupovine pegle. Kako biste sprečili taloženje kamenca možete ispustiti preostalu vodu iz pegle dok je još vrela. U peglu uvek dodajte vodu prema uputstvu proizvođača.
Ali, u slučaju da se na vašem uređaju već pojavio kamenac predstavljamo vam nekoliko načina uz čiju pomoć možete da ga uklonite.
Kako da pravilno očistite peglu od kamenca:
1. Prvo i osnovno je da se uverite da je pegla isključena iz utičnice, nakon čega dolazi kreiranje rastvora od soli i sirćeta u razmeri jedan prema jedan, koju morate zagrevati na ringli dok se so ne istopi.
2. Ovu tečnost zatim sipajte u rezervoar pegle i napunite otprilike njegove tri četvrtine. Blagim pokretima tresite aparat nekoliko minuta.
3. Treći korak predstavlja pražnjenje rezervoara za vodu pritiskanjem dugmeta za ispuštanje pare.
4. Nakon ovoga nekoliko puta isperite rezervoar čistom vodom kako biste očistili peglu od smese za čišćenje. Ovim putem ćete potpuno ukloniti kamenac iz rezervoara i sitema za paru na pegli.
Peglu čistite odmah nakon korišćenja, dok je još vruća. Nikada nemojte korititi oštre i abrazivne predmete kako biste očistili svoju peglu jer ćete tim putem verovatno trajno oštetiti ploču za peglanje.
U nekoliko narednih pasusa ćemo vam objasniti kako da na najlakši način sa svoje pegle, novog ili starijeg tipa, uklonite tvrdokorne fleke i naslage.
Pasta za zube je vaš idealni saveznik u čišćenju pegle. Nanesite sloj kaladonta na grejnu ploču vašeg aparata i dobro je istrljajte, posle čega je poželjno da je dobro prebrišete prvo vlažnom, a zatim izglancate suvom krpom. U slučaju da su fleke na vašoj pegli prilično tvrde, slobodno ponovite ovaj postupak nekoliko puta.
Drugi sistem predstavlja prelazak vrelom peglom preko vlažnog peškira ili aluminijumske folije. Istim putem možete nakapati nekoliko kapi ulja na novinu i preći vrućom peglom preko nje, ali je veoma važno da posle ovog postupka pređete peglom preko čistog lista papira.
Svi odlično znamo da je izgorele naslage od sintetike veoma teško skinuti sa grejne ploče pegle, ali morate biti uporni. Ako imate ovaj problem koristite specijalnu pastu koja je za to namenjena i može se kupiti u prodavnici, dok postupak - koji će vam biti potpuno objašnjen u uputstvu za njeno korišćenje - možete ponoviti nekoliko puta. Kako biste finiširali postupak istrljajte ploču pegle sodom bikarbonom.
Zalepljene tkanine sa grejne ploče možete ukloniti njenim snažnim provlačenjem preko pamučne i dobro nakvašene krpe. Ovaj vid nečistoće može biti veoma uporan, u tom slučaju ih je poželjno odstraniti pastom koju ćete napraviti samo od vode i sode bikarbone.
Još jedno rešenje predstavlja stavljanje morske soli na papir ili mekanu krpu, koje je potrebno peglati dok se so skroz ne usitni i vaša pegla očisti bez bilo kakvih kontra efekata.
N.Đ.