Problem lošeg kvaliteta vazduha koji udišemo ne odnosi se samo na onaj zagađen izduvnim gasovima iz automobila ili industrijskim gasovima.
Trebalo bi da obezbedimo čistiji i zdraviji vazduh u našim domovima. U tu svrhu ne treba vam nikakav aparat, već je dovoljno nabaviti sobnu biljku koja se hrani tim otrovom. Ona će tako ulepšati vaš radni i životni prostor i pritom učiniti vazduh kvalitetnijim.
Hladni dani tokom jesenje i zimske sezone, prisiljavaju nas da više boravimo u zatvorenom prostoru i izlažemo se raznim toksinima iz sredstava za čišćenje, boja i lakova, a koji i u manjim količinama izazivaju zdravstvene probleme (alergije, astma, otežano disanje, glavobolje, iritacija očiju) i ugrožavaju kvalitet života.
Tu su i štetna zračenja televizora i monitora kojima smo okruženi i kod kuće i na poslu. Izdvajamo najpoznatije biljke koje uspešno uklanjaju razne toksine iz vazduha.
Sansevieria, odnosno sablja ili svekrvin jezik kako se još naziva, je biljka duguljastih i mesnatih uspravnih listova, pročišćava iz vazduha benzen, formaldehid i trikloroetilen. Inače, nije zahtevna za održavanje, dobro podnosi i sunce i senku, a možete je bez straha staviti u blizini radijatora, jer ne voli puno vlage.
Đavolji bršljan je popularna puzavica koja ukrašava mnoge domove i filtrira vazduh od benzena i formaldehida koji je prisutan u dimu cigarete. Veruje se da đavolji bršljan donosi sreću. Ne treba mu puno svetla, a treba ga svakako redovno zalivati. Listovi su mu otrovni, pa biljku treba držati dalje od male dece i kućnih ljubimaca.
Spatifilum je sobna biljka poznata po svojim elegantnim belim cvjetovima, međutim još više je poznata po tome što se hrani štetnim zračenjem, pa je idealno smestiti je uz TV ekran ili monitor. Spatifilum, poput sanseverije, apsorbuje benzen, formaldehid i trikloroetilen, ali i amonijak (često prisutan u sredstvima za čišćenje), ksilen i toluen koji u izrazito maloj količini može izazvati mučninu i umor.
Sok biljke u dodiru s kožom izaziva iritaciju, a ako se progutaju delovi biljke, to će izazvati bolove u želucu, pa vodite računa ako imate malu decu i kućne ljubimce.
Bambus palma je tropska biljka i jedan od najboljih zelenih pročišćivača vazduha, iz kojeg savršeno filtrira formaldehid, trikloretilen, ksilen i toluen. Premda joj treba osigurati dovoljno svetla, nikako je ne treba postaviti direktno na sunce. Ta atraktivna biljka donosi dašak leta u dom, stvarajući topliju atmosferu čak i za vreme najhladnijih zimskih dana.
Gerber je cvet prelepih boja koji će ulepšati prostor, ali ga i očistiti od štetnih materija. Dobro upija i štetne elemente koji se nalaze u dimu cigarete. Postoji oko 100 raznih vrsta gerbera, a najčešće su žute, roze, crvene, narandžaste i bele boje. Nije mu potrebna velika nega, voli sunčana mesta i može podneti velike vrućine, samo ga treba dovoljno zalivati.
Bršljan je puzavica koja obično raste oko kuće, ali možemo je gajiti i kao sobnu biljku, pa će svojim ljupkim srcolikim listovima biti lepa dekoracija u prostoru. Uz to što je lekovit, bršljan će naš dom očistiti od benzena, formaldehida, ksilena i toluena.
Dracena je tropska biljka poreklom s Madagaskara i filtrira mnoge toksine, uključujući i formaldehid. Lep je ukras svakog doma, a može narasti i do 3 metra. Treba izbegavati direktnu svetlost, promaju i hladnoću.
Aloe Vera savršena je za uklanjanje štetnih materija iz vazduha, uključujući i zračenje tv ekrana i monitora. Osim toga, možemo je iskoristiti i za lečenje opekotina i za izradu sredstava za negu kože.