Jedan od načina da budete potpuno sigurni da je vaša kuća oslobođena opasnosti koju sa sobom nose vremenske prilike, buđ, kao i neželjene štetočine, je osiguravanje krovne površine koju morate pravilno da održavate...
Vetrovi koji duvaju i voda koja lije za vreme oluja, mogu oštetiti vaš krov na kući, što omogućava insektima i ostalim omraženim štetočinama da prodru u vaš dom. Samo jedna oslabljena, ili čak izgubljena šindra, može rezultirati većim posledicama i problemima. Postoji mnogo metoda koje vlasnici kuća mogu koristiti kako bi redukovali ovaj problem, a neke od najefikasnijih načina ćemo vam u nekoliko sledećih pasusa i predočiti.
1. Redovna kućna inspekcija
Učestalo proveravanje krovne površine pomaže vam da izbegnete znatan broj problema i otklonite mnoge poteškoće. Uz određeno znanje i veštine vlasnici kuća mogu vrlo lako izvesti ove vidljive provere krova, dok bi većina ljudi radije pozvala eksperta koji će to obaviti umesto njih. Majstori u ovoj oblasti, određenim tehnikama i izveštenim okom, takođe mogu potražiti mikro erozije na konstrukciji i crepu, pukotine i ispupčenja koja se još nazivaju i šnale, nepravilno pokrivanje i sve vrste nepravilnosti i devijacija, zajedno sa ostalim problemima.
2. Povremeno obnavljajte
Zapravo i najmanji problem sa krovom se može razviti i postati glavni kako vreme prolazi. Trebalo bi da pozovete izvođača radova, ili možda čak visokokvalifikovanu ekspertnu službu koja, stručno i sa velikim znanjem rešava ovaj vid komplikacije. U slučaju da je potrebno dalje održavanje vašeg krova, ovlašćeno tehničko lice bi trebalo da vam pojasni problem i kaže vam kako da sprečite njegovo ponavljanje u budućnosti.
3. Održavajte oluke čistim
Održavanje oluka za kišnicu čistim od krhotina, lišća i ostalih prljavština je ključno kako bi drenaža na krovu ispravno radila. Zapušeni slivnici mogu nakupljenom vodom koju zadržavaju naneti štetu vašem krovu, ali takođe i zidovima kuće. Dok pada kiša, vaši oluci su veoma vitalan deo sistema, koji omogućava da stajaća voda oteče sa vašeg krova. Stajaća voda na vašoj krovnoj površini može izazvati prokišnjavanja, buđ, krunjenje i osipanje fasade, vodena i druga oštećenja plafona i zidova.
4. Obezbedite protok vazduha
Visokoefektan program protoka vazduha unutar potkrovlja, ili čak u najvišoj sobi koja se nalazi ispod krovne površine, zapravo predstavlja dodatni metod kako bi se redukovale poteškoće sa krovom. Kada god atmosfera cirkuliše, prostor zadržava senzibilnu toplotu, što takođe pomaže u tome da vazduh koji se u njemu nalazi ne postane ustajao. Ovo smanjuje štetu koju nanosi vlaga, toplotne plihove, nagomilavanje gasova, zajedno sa svim ostalim mogućim problemima koji iskrsavaju unutar potkrovlja.
Kuća se gradi od temelja, ali je krov taj koji poprilično sprečava njena oštećenja. Svi njegovi sistemi moraju biti pravilno održavani i vešto postavljeni, čime se onemogućavaju dugoročne posledice po vaš dom. Na primer, ako slivnike oluka postavite suviše blizu ploče na prizemnom nivou, a pritom ne napravite pravilnu drenažu, kišnica koja se tu sliva, preti vašem temelju i podvlači se kroz zemlju, ili pukotone u betonu.
Ovo su samo neki od osnovnih primera kojih se morate pridržavati kako biste svoj krov pravilno održavali - iako većinu njih skoro svi znamo, često se dešava da ih zaboravimo ili smo lenji da se njima pozabavimo.
N.Đ.