Prozori i prirodna svetlost

Svetlo je od samog početka civilizacije bio ključni element ljudskog života na Zemlji...

Sokrat je još u drevnim vremenima isticao važnost sunčeve energije, sugerišući kako treba postaviti prozore prema jugu zimi, da bi se iskoristila toplota sunca, dok se ovakvom postavkom leti dobija hladovina.

Danas znamo da je prirodno svetlo od suštinske važnosti za stvaranje udobnosti u unutrašnjim prostorima i za održavanje zdravog životnog okruženja. Pravilno korišćenje svetlosti utiče na naše raspoloženje, volju i energiju, dok njegova odsutnost može imati negativne posledice.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by SARA TICKLE (@saratickle)

Direktan prolazak prirodnog svetla kroz prozore osvetljava unutrašnjost prostorije, utičući na naše dnevne aktivnosti, kvalitet života i mentalni sklop. Otuda je od izuzetne važnosti da se prostorije u kojima provodimo veći deo dana otvore prema spoljnom svetu, obično kroz prozore.

Transparentnost fasade je ključni zahtev koji se mora uzeti u obzir pri projektovanju, kako bi se omogućilo prirodno osvetljenje i udobnost korisnicima. Otvori nisu ograničeni samo na zidove; svetlost se može pustiti u prostor i kroz prozore na plafonu ili čak kroz celokupni zid.

Međutim, u stvaranju prijatnog enterijera ne postoji univerzalna formula koja kaže da više svetlosti znači veći komfor. Pri projektovanju ili intervencijama na fasadi, kao i pri optimalnom rasporedu prostorija, treba uzeti u obzir mnogo faktora.

Količina potrebnog svetla zavisi pre svega od namene prostorije. Spavaće sobe, na primer, ne zahtevaju istu količinu svetlosti kao dnevne sobe ili radni prostori. Bitno je i razmotriti orijentaciju fasadnog zida i promene u intenzitetu svetlosti tokom dana i godine.

Najmanje svetla dolazi sa severne strane, pa se prostorije okrenute ka severu obično koriste kao spavaće sobe. Severno svetlo je konstantno tokom cele godine, što je idealno za umetničke ateljee, čitaonice ili radionice gde konstantnost svetlosti ima prednost.

Prozori okrenuti ka jugu maksimalno koriste sunčevu energiju, što je posebno važno u hladnim zimskim mesecima. U letnjim mesecima, može doći do pregrejavanja, pa je važno predvideti odgovarajuće mere zaštite od sunca.

Prozori ka istoku primaju sunčevu energiju tokom jutra, dok oni ka zapadu primaju sunčevu energiju popodne. Potrebna je adekvatna zaštita od pregrejavanja i blještavila. Balkoni na fasadi pružaju zaštitu od pregrejavanja tokom leta, ali mogu umanjiti količinu svetlosti u unutrašnjem prostoru.

Krovni prozori omogućavaju više svetlosti u unutrašnjost prostorije zbog ugla ulaska svetlosti. Važno je pravilno balansirati količinu svetlosti i privatnost. Ornamentna stakla, koja omogućavaju prolaz svetlosti, a istovremeno čuvaju privatnost, mogu biti rešenje za ove situacije.

Prilikom zastakljivanja, treba uzeti u obzir energetski bilans. Površina prozora treba da bude između 35% i 50% površine pročelja, dok visina zastakljenja treba biti na polovini dubine prostorije.

Na kraju, važno je uvek imati u vidu da je prirodno osvetljenje zaista ključno za stvaranje prijatnog ambijenta i udobnosti, ali zahteva pažljivo planiranje i izbor odgovarajućih rešenja.

Povezane teme

03.03.2025 Gradnja

Zaha Hadid Architects predstavlja impozantni izložbeni centar od bakarne legure u Pekingu

Britanski arhitektonski studio Zaha Hadid Architects dovršio je spektakularni Glavni međunarodni izložbeni centar u pekinškoj oblasti Šunji, donoseći novu dimenziju futurističkoj e...

07.02.2025 Gradnja

Yohoo muzej u Kini: Arhitektonsko čudo koje lebdi iznad vode

U srcu Hangdžoua, na veštačkom ostrvu, uskoro će se uzdići Yohoo muzej, futuristička građevina koja spaja spektakularni dizajn i kulturnu simboliku.

05.02.2025 Gradnja

The Delmore: Arhitektonska revolucija vizije Zahe Hadid u srcu Majamija

Zaha Hadid Architects donosi arhitektonski spektakl na obalu Majamija sa projektom The Delmore, luksuznom rezidencijalnom zgradom koja postavlja nove standarde u svetu ekskluzivnog...

24.01.2025 Gradnja

Zaha Hadid Architects: Kulturni centar u Šaosingu

Čuveni studio Zaha Hadid Architects započeo je rad na projektu kulturnog centra u Šaosingu – The Zhejiang Shaoxing Shangyu District Cao’e River Culture and Art Center.

15.01.2025 Gradnja

Zaha Hadid Architects dizajnira muzej Nikole Tesle u Beogradu

Poznati britanski arhitektonski studio Zaha Hadid Architects (ZHA), u saradnji sa srpskim timom Cube Partners (BCP), započeće jedinstveni poduhvat transformacije nekadašnje fabrike...

24.12.2024 Gradnja

Zaha Hadid Architects: metro stanica u Rijadu

U decembru 2024. godine otvorena je metro stanica King Abdullah Financial District (KAFD), koju je projektovao arhitektonski biro Zaha Hadid Architects (ZHA).

17.12.2024 Gradnja

Sun Tower: Duhovna i održiva oaza u srcu Jantaja

Sun Tower nije samo toranj – to je oda harmoniji, duhovnosti i bezvremenskoj lepoti prirode.

13.12.2024 Gradnja

Egzotična gradnja: 360° luksuznog panoramskog pogleda na okolinu

Izraz „živeti u balonu“ više ne zvuči tako loše! Living O'Pod je eksperimentalna kućica koja promoviše bolji način života kroz integraciju prirode u dizajn kuće. Dizajniran za udob...

03.12.2024 Gradnja

Najnovije istraživanje u Srbiji pokazuje da je najveća prepreka za renoviranje doma nedostatak finansija

Većina domaćinstava u Srbiji planira Istraživanje koje je sprovedeno tokom septembra 2024. godine u Srbiji, otkriva ključne trendove u stavovima potrošača prema renoviranju doma, u...

26.11.2024 Gradnja

Vertikalni grad: neboderi u Sao Paulu koje je dizajnirao UNStudio

Holandski biro UNStudio završio je izgradnju dva nebodera u četvrti Santo Antonio brazilske metropole Sao Paulo.

25.11.2024 Gradnja

Najviša zgrada u Brazilu odaje počast legendarnom vozaču Ajrtonu Seni

Najviši stambeni neboder na svetu biće izgrađen u Brazilu, u čast legendarnog brazilskog vozača Ajrtona Sene.