Održivi materijali iz mora: revolucija u građevinskoj industriji

Današnja istraživanja i napori usmereni su na razvoj materijala baziranih na biološkim izvorima, počevši od prirodnih resursa, uz posebnu pažnju na očuvanje lanaca vrednosti hrane.

Jeste li ikada uživali u dagnjama, ali ste se mučili sa njihovom "bradom"? To dosadno vlakno, nalik plastici, zapravo je prirodno vlakno poznato kao "Seasilk", koje se koristilo u drevnim vremenima na Mediteranu i koje je rekonstruisala britanska kompanija Seastex za modernu upotrebu.

Danas se mnoga istraživanja i razvojna praksa fokusiraju na kreiranje materijala koji su bazirani na biološkim izvorima, koristeći otpad i nusprodukte iz proizvodnje hrane kao potencijalne sirovine. Ovo rešava pitanje visokih nivoa industrijske proizvodnje i prerade hrane, dok istovremeno omogućava korišćenje ovih materijala za zamenu sintetičkih ili fosilnih artefakata.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Seastex (@seastex.official)

Među izvorima materijala povezanih sa prehrambenom industrijom, nalaze se i dagnje, školjke i drugi mekušci koji se mogu koristiti kao biološke komponente za inovativne alternative tradicionalnim materijalima.

Bisus filamenti su prirodna vlakna stvorena od određenih vrsta morskih i slatkovodnih školjki, koje koriste bisus kako bi se pričvrstile za stene ili morsko dno. U slučaju jestivih dagnji, bisus poznat kao "brada", obično se uklanja pre kuvanja ili pakovanja.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Seastex (@seastex.official)

Seastex, osnovan 2021. godine, razvio je revolucionarnu metodu za pretvaranje otpada od pomenutih brada u visokokvalitetne materijale za građevinske svrhe. Ovaj otpad, koji obično sadrži razne delove školjki, alge i sediment, prolazi kroz proces reciklaže kako bi se dobio čist, nov bisus materijal.

U poređenju sa tradicionalnim prirodnim vlaknima poput vune, pamuka ili svile, bisus materijali nude održivu i ekološki prihvatljivu alternativu. Dagnje zahtevaju minimalno održavanje i ne zahtevaju upotrebu antibiotika ili pesticida, što smanjuje njihov negativni uticaj na okolinu. Takođe, dagnje imaju sposobnost da apsorbuju ugljen-dioksid (CO2) tokom svog životnog ciklusa, što doprinosi borbi protiv klimatskih promena.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Seastex (@seastex.official)

Jedinstvene karakteristike bisus materijala pružaju veliki potencijal za različite primene. Materijal se može komprimovati u panele različitih oblika i dimenzija, nudeći širok spektar mogućnosti za kreativnu upotrebu. Seastex je predstavio svoj prvi proizvod, "ABC Tiles", na Londonskom festivalu dizajna 2023. godine. Ove pločice pružaju rešenje za akustične izazove u različitim prostorima, dok istovremeno pružaju estetski privlačne opcije.

Kroz svoj kružni poslovni model, Seastex podržava održivost industrije prerađivačkih otpadaka, istovremeno pružajući dodatni izvor prihoda za uzgajivače dagnji. Ova inicijativa ne samo što čisti okolinu, već i podstiče ekonomsku održivost lokalnih zajednica.

 

Povezane teme

17.12.2024 Gradnja

Sun Tower: Duhovna i održiva oaza u srcu Jantaja

Sun Tower nije samo toranj – to je oda harmoniji, duhovnosti i bezvremenskoj lepoti prirode.

13.12.2024 Gradnja

Egzotična gradnja: 360° luksuznog panoramskog pogleda na okolinu

Izraz „živeti u balonu“ više ne zvuči tako loše! Living O'Pod je eksperimentalna kućica koja promoviše bolji način života kroz integraciju prirode u dizajn kuće. Dizajniran za udob...

03.12.2024 Gradnja

Najnovije istraživanje u Srbiji pokazuje da je najveća prepreka za renoviranje doma nedostatak finansija

Većina domaćinstava u Srbiji planira Istraživanje koje je sprovedeno tokom septembra 2024. godine u Srbiji, otkriva ključne trendove u stavovima potrošača prema renoviranju doma, u...

26.11.2024 Gradnja

Vertikalni grad: neboderi u Sao Paulu koje je dizajnirao UNStudio

Holandski biro UNStudio završio je izgradnju dva nebodera u četvrti Santo Antonio brazilske metropole Sao Paulo.

25.11.2024 Gradnja

Najviša zgrada u Brazilu odaje počast legendarnom vozaču Ajrtonu Seni

Najviši stambeni neboder na svetu biće izgrađen u Brazilu, u čast legendarnog brazilskog vozača Ajrtona Sene.

19.11.2024 Gradnja

The Hub: vrhunska destinacija za zabavu na severnoj obali Egipta

The Hub, smešten u živahnoj oblasti Marasi na severnoj obali Egipta, postao je inovativna destinacija za zabavu, prostirući se na 60.000 m².

13.11.2024 Gradnja

Mali saveti za uspešno krečenje doma

Ukoliko nemate novca za novi nameštaj, vrlo lako uz pomoć boja i malih kućnih dekoracija, vaš dom može izgledati sasvim drugačije.

11.11.2024 Gradnja

Rafael Viñoly Architects predstavlja "nekonvencionalan" neboder u Njujorku

Američki arhitektonski studio Rafael Viñoly Architects projektovao je stambeni neboder u centru Menhetna koristeći "nekonvencionalan pristup".

05.11.2024 Gradnja

Muraba Veil - novi ultratanki neboder sa pogledom na Dubai

U Dubaiju se gradi najtanji neboder na svetu – Muraba Veil nova atrakcija u ovoj prestonici luksuza koja spaja eleganciju, tradiciju i održivost.

04.11.2024 Gradnja

Arapi grade najveću građevinu na svetu – nešto što ljudsko oko do sada još nije videlo

U Rijadu, glavnom gradu Saudijske Arabije, gradi se impozantni objekat pod nazivom Mukaab, koji će postati najveća građevina na svetu.

04.10.2024 Gradnja

Ovako će izgledati novi Aramco stadion u Saudijskoj Arabiji

Poznat po svojim sportskim i zabavnim prostorima, Populous je odgovoran za dizajn stadiona Aramco i okoline u Al Khobaru u Saudijskoj Arabiji.