Glokalizacija: najrasprostranjeniji arhitektonski trend za koji (verovatno) nikada niste čuli

Više slika

Više slika

Glokalizacija je, hteli mi da to da priznamo ili ne, najrasprostranjeniji arhitektonski trend.

Nekada rezervisan za marketing i oglašavanje, termin glokalizacija se sada primenjuje da označi rastuću arhitektonsku tendenciju. Glokalizacija je termin koji zapravo nije nov, ali se obično koristi u diskusijama oko kampanja za proizvode po meri koje se pokreću na globalnim tržištima. U takvim slučajevima, iako su proizvod i suština oglašavanja isti, oni se prilagođavaju od slučaja do slučaja kako bi odgovarali kulturnim praksama u različitim delovima sveta.

Neobičan termin skovao je sada već davne 1980. godine sociolog Roland Robertson koji je tvrdio da je ideja nastala u japanskoj poslovnoj praksi. U to vreme je napisao da je glokalizacija značila istovremenost, odnosno zajedničko prisustvo - takozvanu tendenciju univerzalizacije i partikularizacije. Za razliku od globalizacije, glokalizacija priznaje lokalne prakse, običaje i kulture i podstiče njihovo očuvanje.

U poslednje vreme, videli smo povećanu potražnju, a takođe i visoke pohvale, za arhitektonske projekte koji slave i, što je najvažnije, čuvaju lokalno nasleđe. U prošlim vekovima, kolonizacija je igrala značajnu ulogu u globalizaciji arhitektonskih stilova. U mnogim zemljama još uvek svedočimo uticaju britanskog, francuskog i portugalskog kolonijalizma, posebno u zemljama kao što su Indija i Karibi.

U novije vreme, tačnije u poslednje dve decenije, arhitektura je pretrpela dramatične promene koje su potaknule tri glavna modela: globalizaciju, životnu sredinu i tehnologiju. Promene koje su se desile na ovim poljima dovele su do široko rasprostranjenog zanemarivanja vrednosti kulture i nasleđa. Globalno, to je rezultiralo širenjem zapadnog uticaja na skoro sve zemlje što se najbolje vidi na polju arhitekture: domovi, kancelarije pa i državne institucije gotovo da imaju identičnu estetiku na svim kontinentima.

Ova vrsta ispiranja kulture u arhitekturi je konstantna i jako prisutna u svim islamskim zemljama koje su brzo razvili zapadnjaci, kao što su Dubai ili Izrael. Mnoge zgrade u ovim nacijama više ne sadrže karakteristike koje su tradicionalno imale simbolički značaj u arhitekturi regiona. Lukovi, kupole i ukrasi koji su tradicionalno kulturno značajni u muslimanskoj veri su zanemareni zbog ogromnih, zastakljenih modernih struktura sa malo ili nimalo istorijskog ili kulturnog predstavljanja.

Kada standardizujemo način na koji dizajniramo i gradimo, postoje značajni nedostaci - od kojih mnogi nisu samo estetski. Naši preci su svoje domove gradili na poseban način kako bi odgovarali zemlji koju su naseljavali. Njihova mudrost i načini izgradnje zaštitili su ih od klime na kojoj se nalaze, uključujući prirodne katastrofe koje su se tamo dešavale. Takođe su na najbolji način iskoristili raspoložive resurse, uzimajući i vraćajući materijale sa zemlje u cikličnom procesu, praksu koju mnogi tek sada počinju da ponavljaju.

Kako arhitektura, pejzaži i gradovi postaju ugroženi klimatskom krizom i nemirima, kulturni kontekst i razumevanje odluka naših predaka koji su živeli na prostorima u kojima sada mi živimo postaju najvažniji. Isto tako, činjenica je da polako gubimo istorijske veštine u različitim kulturama. Dok su kolonizacija i imperijalizam istorijski izbrisali mnoge drevne jezike, istorije i kulture, takvi gubici se dešavaju i danas. U arhitekturi, ovo se oblikuje u gubitku veština i zanata.

Modernistički pokret i masovna proizvodnja u okviru globalne industrije doveli su do toga da se obučava manje zanatlija, a nažalost, tradicionalne tehnike građenja koje su korišćene vekovima su potpuno izgubljene. Širom sveta, lepota i kulturna mudrost vekovnog zanatstva su na ivici izumiranja. Kada tome dodamo savremenu mehanizaciju i globalizovanu proizvodnju, postaje jasno otkud toliki (često nerealni) troškovi tradicionalnih materijala. Čini se da drvo, pločice, pa i sam proces gradnje postaje luksuzna roba dostupna samo onima sa dubokim džepom.

U pogledu ljudske istorije, arhitektonski stilovi, tehnike i izrazi su se uvek razvijali i nastaviće da se razvijaju zajedno sa nama. Međutim, dok nastavljamo da učimo i razumemo našu istoriju, od vitalnog je značaja da se setimo da su delovi naše kolektivne prošlosti zauvek izgubljeni tokom vremena, te da pokušamo da učinimo sve što možemo da sprečimo gubitak znanja ili tradicije.

Srećom, dok je digitalno doba nastalo kao jedan od uzroka arhitektonske globalizacije, ono je na kraju dovelo do glokalizacije i nedavnog preokreta takvih stavova jer počinjemo da prepoznajemo štetu koju su pomenute prakse nanele kulturnom identitetu i nasleđu. Dizajneri i klijenti podjednako zahtevaju bolje, insistirajući da njihove zgrade imaju karakter, da su osetljive na okruženje i odražavaju njihovo kulturno nasleđe.

Možda u tome i leži lepota tog čudnog termina glokalizacija.

Povezane teme

26.11.2024 Gradnja

Vertikalni grad: neboderi u Sao Paulu koje je dizajnirao UNStudio

Holandski biro UNStudio završio je izgradnju dva nebodera u četvrti Santo Antonio brazilske metropole Sao Paulo.

25.11.2024 Gradnja

Najviša zgrada u Brazilu odaje počast legendarnom vozaču Ajrtonu Seni

Najviši stambeni neboder na svetu biće izgrađen u Brazilu, u čast legendarnog brazilskog vozača Ajrtona Sene.

19.11.2024 Gradnja

The Hub: vrhunska destinacija za zabavu na severnoj obali Egipta

The Hub, smešten u živahnoj oblasti Marasi na severnoj obali Egipta, postao je inovativna destinacija za zabavu, prostirući se na 60.000 m².

13.11.2024 Gradnja

Mali saveti za uspešno krečenje doma

Ukoliko nemate novca za novi nameštaj, vrlo lako uz pomoć boja i malih kućnih dekoracija, vaš dom može izgledati sasvim drugačije.

11.11.2024 Gradnja

Rafael Viñoly Architects predstavlja "nekonvencionalan" neboder u Njujorku

Američki arhitektonski studio Rafael Viñoly Architects projektovao je stambeni neboder u centru Menhetna koristeći "nekonvencionalan pristup".

05.11.2024 Gradnja

Muraba Veil - novi ultratanki neboder sa pogledom na Dubai

U Dubaiju se gradi najtanji neboder na svetu – Muraba Veil nova atrakcija u ovoj prestonici luksuza koja spaja eleganciju, tradiciju i održivost.

04.11.2024 Gradnja

Arapi grade najveću građevinu na svetu – nešto što ljudsko oko do sada još nije videlo

U Rijadu, glavnom gradu Saudijske Arabije, gradi se impozantni objekat pod nazivom Mukaab, koji će postati najveća građevina na svetu.

04.10.2024 Gradnja

Ovako će izgledati novi Aramco stadion u Saudijskoj Arabiji

Poznat po svojim sportskim i zabavnim prostorima, Populous je odgovoran za dizajn stadiona Aramco i okoline u Al Khobaru u Saudijskoj Arabiji.

03.10.2024 Gradnja

Dizajn dvostrukog nebodera inspirisan baletom „niče“ u Tirani

OODA je kompanija poznata po dizajniranju jedinstvenih i neobičnih zgrada, a jedna od njenih najnovijih kreacija se zove Bond Tower – par nebodera koji stvaraju oblik baletske poze...

11.09.2024 Gradnja

Upoznajte najvišu i najluksuzniju stambenu zgradu na svetu

Jacob & Co, proizvođač satova vrednih milion dolara, gradi najvišu stambenu zgradu na svetu! 100 luksuznih spratova u srcu Dubaija - tako bi se u najkraćem mogao opisati novi nebod...

10.09.2024 Gradnja

Inovacije u arhitekturi - VELUX digitalni alati za nenadmašan dizajn!

Arhitektura je profesija u kojoj se maestralno spajaju umetnost i nauka, a arhitekte u svom svakodnevnom radu, poput mađioničara, snove svojih klijenata pretvaraju u opipljivu stva...