Budimo aktivni u gradnji pasivnih kuća

Budimo aktivni u gradnji pasivnih kuća - one ne samo da čuvaju okolinu, nego troše šest puta manje energije za zagrevanje!

Šta su to pasivne kuće i koji su propisane norme njihove gradnje? Pasivna kuća je građevinska struktura koja je posebno dizajnirana kako bi minimizirala potrošnju energije za grejanje i hlađenje, obezbeđujući visok nivo udobnosti za stanare. Ova vrsta kuće je konstruisana uz korišćenje specifičnih principa i tehnologija kako bi smanjila zavisnost od spoljnih izvora energije.

Da uprostimo stvari. Po definiciji, pasivna kuća mora biti projektovana tako da ukupna potrošnja energije ne prelazi 120 kWh/m2 godišnje. U njihovoj gradnji koriste se superizolacioni materijali, čija debljina nekada prelazi 40 cm.

Osim toga, pasivna kuća po satu ne sme propuštati više vazduha od 60% svojeg volumena. Izbegavanje toplotnih mostova postiže se vazdušnim pregradama, pažljivim zaptivanjem svakog spoja spoljašnjih zidova, ulaza cevi i kablova. 

Ventilacioni sistem je izuzetno važan deo pasivne gradnje. Posebno projektovan ventilacioni sistem održava kvalitet vazduha i vraća preko 80% toplote u sistem pasivne kuće. Ako ugradimo takav sistem nema više potrebe za klasičnim centralnim grejanjem.

Prozori i spoljašnji zid isto tako igraju veliku ulogu u energetskim gubicima zgrade, jer zajedno čine preko 70 posto ukupnih gubitaka. Kod pasivne gradnje obično se kombinuje trostruko staklo sa vazdušnim slojem i specijalno razvijenim termički lomljenim prozorskim okvirima. 

Kod pasivne gradnje, čak i toplota ljudskog tela predstavlja dodatni element zagrevanja prostora. Uz pasivnu gradnju svaki izvor energije u potpunosti je iskorišten, pa se tako i toplotna energija iz vašeg tela kroz sistem ventilacije vraća u životni prostor i dodaje koju crticu na termometru. Da ne spominjemo male kućne aparate i druge izvore energije, koja se trenutno rasipa kroz ekološki neosveštenu gradnju.

Pasivnim kućama ne samo da štedimo novac nego i čuvamo prirodu. U prilog tome govori podatak da pasivna kuća godišnje ispušta 2 kg CO2 po metru kvadratnom, dok tradicionalna ispušta čak 30 puta više.

Najjeftinija energija je ona koja se ne troši, a primeri pasivne gradnje mogu poslužiti kao inspiracija svima onima koji se odlučuju na pravi korak održivog suživota sa prirodom. 

Gradnja ovih zgrada je upola jeftinija od proseka, a njihovi stanari imaju čak 6 puta manju potrošnju energije. U poređenju s tradicionalno izgrađenim novim kućama, potreba za grejanjem u pasivnoj kući je i do 75% niža i dobija se iz obnovljivih izvora energije, kao što je solarna.

Povezane teme

26.11.2024 Gradnja

Vertikalni grad: neboderi u Sao Paulu koje je dizajnirao UNStudio

Holandski biro UNStudio završio je izgradnju dva nebodera u četvrti Santo Antonio brazilske metropole Sao Paulo.

25.11.2024 Gradnja

Najviša zgrada u Brazilu odaje počast legendarnom vozaču Ajrtonu Seni

Najviši stambeni neboder na svetu biće izgrađen u Brazilu, u čast legendarnog brazilskog vozača Ajrtona Sene.

19.11.2024 Gradnja

The Hub: vrhunska destinacija za zabavu na severnoj obali Egipta

The Hub, smešten u živahnoj oblasti Marasi na severnoj obali Egipta, postao je inovativna destinacija za zabavu, prostirući se na 60.000 m².

13.11.2024 Gradnja

Mali saveti za uspešno krečenje doma

Ukoliko nemate novca za novi nameštaj, vrlo lako uz pomoć boja i malih kućnih dekoracija, vaš dom može izgledati sasvim drugačije.

11.11.2024 Gradnja

Rafael Viñoly Architects predstavlja "nekonvencionalan" neboder u Njujorku

Američki arhitektonski studio Rafael Viñoly Architects projektovao je stambeni neboder u centru Menhetna koristeći "nekonvencionalan pristup".

05.11.2024 Gradnja

Muraba Veil - novi ultratanki neboder sa pogledom na Dubai

U Dubaiju se gradi najtanji neboder na svetu – Muraba Veil nova atrakcija u ovoj prestonici luksuza koja spaja eleganciju, tradiciju i održivost.

04.11.2024 Gradnja

Arapi grade najveću građevinu na svetu – nešto što ljudsko oko do sada još nije videlo

U Rijadu, glavnom gradu Saudijske Arabije, gradi se impozantni objekat pod nazivom Mukaab, koji će postati najveća građevina na svetu.

04.10.2024 Gradnja

Ovako će izgledati novi Aramco stadion u Saudijskoj Arabiji

Poznat po svojim sportskim i zabavnim prostorima, Populous je odgovoran za dizajn stadiona Aramco i okoline u Al Khobaru u Saudijskoj Arabiji.

03.10.2024 Gradnja

Dizajn dvostrukog nebodera inspirisan baletom „niče“ u Tirani

OODA je kompanija poznata po dizajniranju jedinstvenih i neobičnih zgrada, a jedna od njenih najnovijih kreacija se zove Bond Tower – par nebodera koji stvaraju oblik baletske poze...

11.09.2024 Gradnja

Upoznajte najvišu i najluksuzniju stambenu zgradu na svetu

Jacob & Co, proizvođač satova vrednih milion dolara, gradi najvišu stambenu zgradu na svetu! 100 luksuznih spratova u srcu Dubaija - tako bi se u najkraćem mogao opisati novi nebod...

10.09.2024 Gradnja

Inovacije u arhitekturi - VELUX digitalni alati za nenadmašan dizajn!

Arhitektura je profesija u kojoj se maestralno spajaju umetnost i nauka, a arhitekte u svom svakodnevnom radu, poput mađioničara, snove svojih klijenata pretvaraju u opipljivu stva...