Pored ulaznih vrata, predsoblje, odnosno foaje, je kritični prostor u vašem domu kada se radi o prvim utiscima…
Zapravo, po Feng šuiju, ovaj prostor smatra se ulaznim delom za či energiju, odakle sve pogodne prilike ulaze u naš život. U pitanju je prostor tranzicije, koji vas vodi od uzbudljivog spoljašnjeg sveta do privatnog, opuštenog i udobnog stanja vašeg enterijera. Uspeh predsoblja dizajniranog po feng šuiju ne zasniva se na samom prostoru, već na onome šta ste vi učinili sa njim.
Predsoblje garsonjere i velikog doma će svakako izgledati drugačije, ali ako su oba uređena u skladu sa feng šui filozofijom, trebalo bi da odišu istom vibracijom, koja je gostoljubiva i umirujuća.
Mi vam ovog puta dajemo nekoliko saveta za uređenje ovog prostora, koji će vam omogućiti da svu pozitivnu energiju pozovete u svoj dom.
Izbegavajte izlaganje ličnih predmeta. Ovaj deo vašeg doma smatra se “najjavnijim” i stoga ovde ne bi trebalo da izlažete svoje porodične fotografije i slične stvari. Sačuvajte ih za neki drugi kutak u vašem domu.
Koristite umetnost. Vaše predsoblje može dobiti dozu ličnosti upotrebom umetničkih dela, koja mogu postaviti ton čitavog vašeg doma, samo se pobrinite da nađete neka dela koja imaju umirujući i pozitivni efekat na one koji će ih videti.
Iskoristite svih pet elemenata. Voda, vatra, zemlja, metal i drvo su ključni elementi za balans i pozitivni či svakog prostora. Kada se svi ovi elementi pojavljuju u predsoblju, osećaj harmonije i dobrostanja će prodreti u čitav prostor.
Odaberite pravu poziciju ogledala. Kada se radi o poziciji ogledala u predsoblju, u svetu feng šui stručnjaka postoji velika rasprava. Ona se ne vodi o samom postavljanju ili ne postavljanju istog, već o njegovom pozicioniranju. Ogledalo postavljeno naspram vrata će vam doneti loš feng šui jer se veruje da ono odbija pozitivnu energiju svojim reflektivnim osobinama. Uz pravo ogledalo, vaš ulazni deo doma može vizuelno povećati prostor i dati mu dodir glamura. Kada budete birali svoje ogledalo, setite se da ogledala reflektuju i dobre i loše stvari.
Kreirajte instinktivni tok prostora. Namestite svoje predsoblje tako da svaki posetilac instinktivno zna gde treba dalje da ide, zahvaljujući toku prostora. Koristite vizuelne nagoveštaje, poput umetničkih dela, ili pak fizičke detalje, poput tepiha u ovu svrhu.
Uklonite sve prepreke koje smetaju vratima. Kada imate vrata koja se ne mogu u potpunosti otvoriti ili lepo zatvoriti, svojim gostima, ali i či energiji dajete negativan utisak. Uklonite sve blokade iz tog prostora, poput obuće, kaputa, kišobrana i tako dalje. Koristite intuitivne cipelarnike i čiviluke, ili pak klupu ili stolicu za obuvanje ako je moguće. Nered nije dobrodošao u bilo kom prostoru koji je uređen po feng šuiju i predsoblje svakako nije izuzetak od te priče.
Pametno koristite osvetljenje. Predsoblja su uglavnom maleni prostori, u poređenju sa ostatkom domova. To nije uvek slučaj naravno, ali kada jeste, pametna rasveta je ključ dobrog izgleda. Mali i mračni prostori po feng šuiju nikako nisu dobra stvar. Okrečite svoje predsoblje svetlijom i živahnijom bojom i dobro razmotrite sve svoje opcije kada se radi o pozicioniranju rasvete.
Unesite zelenilo ili sveže cveće. Po feng šuiju, biljke su nešto čime najlakše možete protkati prostor vitalnošču i pozitivnom energijom. Biljke se takođe mogu koristiti za kreiranje vizuelne barijere i granice prostora.
N.Đ.
Izvor: Homedit