Dramatična, monolitna i iznenađujuće pogodna za život, ova trospratna kuća u obliku piramide predstavlja moderan osvrt na drevnu ikonu arhitekture.
Meksički arhitekta, Huan Karlos Ramos, obrće skriptu standardne stambene tipologije, koja teži ka uklapanju najvećeg mogućeg životnog prostora na najmanji otisak zemljišta. Ipak, neko ko želi da živi kao savremeni faraon, verovatno nije previše zabrinut za čuvanje prostora. Trougaona fasada ove kuće je u potpunosti prozirna, pa je sasvim logično da se ona nađe na pozamašnom komadu zemljišta, zarad postojanja bilo kakve privatnosti.
Inspirisan sa oba tipa drevnih egipatskih i struktura piramidalnog oblika mezoamerike, Ramos je zamislio ogromnu geometrijsku i modernu rezidenciju koja deluje kao naseljiva skulptura. Do najmanjeg nivoa na koji luksuzna kuća može da ide, Pyramid House sadrži garažu za jedan automobil, dve spavaće sobe i kupatilo sa bazenom. Tu se nalaze još i poduprt balkon, muzički studio na drugom spratu, dok je na trećoj etaži smeštena velelepna biblioteka. Maksimalni kapacitet ovog doma je četiri osobe.
Oblik kuće se ne razlikuje previše od tradicionalnog rama A oblika, nagnutih prednjih i zadnjih fasada ka unutra prilikom čega nastaje zašinjen krov. "Naravno da su vertikalni zidovi praktičniji onda kada dođe do izbora nameštaja, ali praktičnost doduše i nije poenta ovde", izjavio je meksički arhitekta. "Piramidalna kuća je kreirana sa namerom da poboljša iskustvo življenja u kući, kao odraz ljudskog bića kroz lepotu arhitekture."
Estetika možda dolazi na prvom mestu, ali postoje neki praktični aspekti otvorenog plana dizajna staklenih zidova, kao što je mogućnost da privlače sunčevu svetlost u svaku pukotinu i ćošak kuće. Ona sigurno nije spomenik za vekove, ali Pyramid House je ipak veoma zapažen kontekst moderne stambene arhitekture koji može dodati nešto vizuelnog interesovanja redovima kockastih i pravougaonih struktura.
N.Đ.