Bez obzira da li želite da smanjite uticaj na životnu sredinu ili da smanjite račune za domaćinstvo, postoji mnogo stvari koje možete učiniti da učinite svoj dom održivijim.
Iako se izraz "eko kuća" često odnosi na novoizgrađenu imovinu, može se primeniti i na poboljšanja koja se mogu napraviti na starijim kućama. Investicije u eko kuće mogu se kretati od malih poboljšanja do velikih renoviranja, i to ne mora da se dešava odjednom! Zapravo, to može biti kontinuiran proces, počev od malih nadogradnji pa sve do uključivanja održivijih mera tokom vremena.
U osnovi, eko - dom je kuća sa malim uticajem na životnu sredinu. Mnoge novogradnje se fokusiraju na eko akreditive, ali eko-dom ne mora da bude poseban stil izgradnje. Međutim, mora da ublaži svoj uticaj na životnu sredinu: mora da bude izgrađen od održivih materijala sa niskim emisijama ugljenika na umu, da koristi minimalnu energiju za rad i uključi opremu za obnovljivu energiju.
photo: iStock
Trend za energetski efikasna poboljšanja raste, sa sve više ljudi koji se odlučuju na renoviranje na duži rok, a ne na preseljenje. Prema poslednjim istraživanjima, sve veći broj vlasnika stavlja veći fokus na energetsku efikasnost i ističe da je to jedan od presudnih faktora prilikom renoviranja. Nadogradnja prozora, izolacije, ventilacionih sistema i solarnih panela je u stalnom porastu od 2020. godine i čini se da će se taj trend održati i u godinama koje slede.
Dvostruki prozori, izolacija potkrovlja, visoka ocena energetske efikasnosti, energetski efikasan gasni kotao, izolacija šupljih zidova, solarni paneli i pametna brojila su neke od najvažnijih karakteristika na koje sve veći broj kupaca obraća pažnju. A evo kako bi ukratko trebao da izgleda pristup izgradnji (ili nadogradnji) ovakve nekretnine.