Tokom jeseni unosimo biljke u kuću kako bismo ih zaštitili od loših vremenskih uslova i omogućili im da napreduju.
Međutim, to nije tako jednostavno kao što se čini. Svaka biljka je živi organizam sa sopstvenim potrebama za negom kako bi ostala zdrava.
Biljke imaju četiri osnovne potrebe: vodu, vazduh, svetlost i zemljište koje štiti njihove korene i istovremeno ih hrani. Ako napravimo greške u bilo kojoj od ovih oblasti dok pokušavamo da ih sačuvamo tokom zime, njihovo propadanje je neizbežno.
6 grešaka koje treba izbegavati kada unosite biljke u kuću
Unplash
Ne čekajte predugo da unesete biljke
Vreme je ključni faktor kada odlučujete da unesete biljke u kuću. Jedna od grešaka koju često prave „baštovani“ je da predugo čekaju, što može da izazove stres pa čak i da biljka potpuno uvene. Noć je idealno vreme za unos biljaka u topliji prostor. Ipak, postoje izuzeci, kao što su tropske biljke koje treba uneti ranije ili one koje podnose niže temperature.
Pazite na štetočine
Biljke koje su bile napolju mogu biti zaražene štetočinama, poput grinja. Pre nego što unesete biljke u kuću, obavite temeljnu inspekciju kako biste proverili da li ima znakova insekata. Ako pronađete žive insekte, prskajte biljke u redovnim intervalima. Počnite sa proverom mesec dana ranije kako biste imali dovoljno vremena za tretman i ponovite proces ako je potrebno.
Lokacija sa dovoljno sunčeve svetlosti
Obratite pažnju na mesto gde postavljate biljke i na svetlosne uslove. Bilo koja biljka koja je bila napolju na suncu biće najbolje postavljena blizu osvetljenog prozora, po mogućstvu sa južnom ili zapadnom orijentacijom, ali to zavisi od vašeg doma.
Unplash
Vlažnost vazduha
Unutrašnji vazduh može biti mnogo suvlji nego spoljni, naročito zimi kada rade grejalice i radijatori. Mnogim biljkama, posebno tropskim, potrebna je veća vlažnost. Da biste to popravili, preporučuje se korišćenje ovlaživača vazduha ili postavljanje biljaka koje vole vlagu u prirodno vlažne prostorije, kao što je kupatilo.
Prekomerno zalivanje
Zbog manje sunčeve svetlosti u unutrašnjim prostorima, biljke će zahtevati manje vode. Prekomerno zalivanje je uobičajena greška koju mnogi prave. Uvek prvo proverite nivo vlažnosti zemljišta pre zalivanja.
Vreme za prilagođavanje
Većini biljaka je potrebno vreme da se prilagode novoj sredini, i svaki put kada se premeste na novu lokaciju, ponovo se prilagođavaju. Ovaj proces prilagođavanja zahteva energiju, što može oslabiti biljku tokom vremena, čineći je podložnijom bolestima i štetočinama. Postavite biljke na dobro osvetljeno mesto, ostavite ih tamo i dajte im vremena da se prilagode novim uslovima.